Windows 10 İşletim Sistemi Sıfırlama

Windows 10 İşletim Sistemi Sıfırlama

Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanan kullanıcılar zaman zaman kritik sorunlarla karşılaşırlar. Bunlar virüs, saldırgan yazılımlar (ransomware, malware vb.) ve işletim sistemi bozulmaları olabilir.

Eğer bunlardan toplu halde kurtulup sıfırdan başlamak istenirse Windows 10 işletim sistemi sıfırlama özelliği kullanıcılara yardımcı olacaktır. Windows 10 işletim sistemini sıfırlamak biraz uzun sürse de sonuçları bu işlemi yaptığınıza kesinlikle değecek. Hadi bu işlemin nasıl yapıldığına bakalım.

Windows 10 Sıfırlama Sebepleri

Eğer aşağıdaki durumlardan biri, birkaçı veya hepsi sizde mevcut ise Windows 10 bilgisayarınızı sıfırlamak işinize yarayabilir:

Bozuk veya eksik işletim sistemi dosyaları

Çok sayıda virüs ve diğer saldırgan yazılımlar (ransomware, malware, adware)

Üçüncü parti uygulama kaynaklı sistem performansı sorunları

Sistem ayarları ile aşırı oynama

Bu durumlar sizi doğal olarak bilgisayarınıza format atmaya yönlendirecektir. Neyse ki Windows 10 işletim sistemi kendi içerisinde hızlıca format atma yöntemi sunuyor.

Windows 10 Sıfırlama Adımları

Windows 10 işletim sistemi sıfırlama işlemini yapmak için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

Öncelikle Başlat menüsüne girip oradan Ayarlar’a veya Hızlı İşlemler Merkezi’ne geçiş yapmak. Daha sonra Tüm Ayarlar sekmesine girip “Güncelleştirme ve Güvenlik” alt sekmesine giriş yapmak.

guven.png

Burada “Kurtarma” sekmesine girdiğimizde karşımıza “Bu bilgisayarı sıfırla” başlığı çıkacaktır. O başlığın altındaki “Başlayın” butonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır:

guve1.png

Kişisel dosyalarınızı saklamak isteyip istemediğinize, veya klasik tabiriyle bir “format” atmak isteyip istemediğinize bağlı olarak bu üç seçenekten birini seçebilirsiniz. Eğer sorun çok ciddi ise (çok sayıda ve ciddi boyutta saldırgan yazılım problemi var ise) “Fabrika ayarlarını geri yükle” butonuna basıp formatı başlatmanız gerekecektir. Bu seçeneği seçtiğiniz zaman, “Bulut geri yükleme” veya “Yerel geri yükleme” seçeneklerinden birine basıp işletim sisteminizi sıfırdan geri yüklemeniz gereklidir.

Yerel geri yükleme işlemi, bilgisayarınızın performansına bağlı olarak 1-2 saatten uzun sürebilmektedir. Bulut geri yüklemeyi seçerseniz de bunun üstüne İnternet hızınıza bağlı olarak indirme süresi de eklenmektedir, ortalama bir bilgisayar ve İnternet bağlantısı için toplam 2-3 saati bulmaktadır.

Öneriler

Windows 10 işletim sistemi sıfırlama konusunda hayat kurtarıcı nitelikte bazı püf noktalar bulunmaktadır.

Yedeğe alabileceğiniz önemli dosyalar mevcut ise, sıfırlama işleminden önce bu dosyaları harici depolama alanlarına (USB, external HDD/SDD gibi) yedekleyin.

Eğer ransomware yazılımlarından dolayı bu yöntem çalışmazsa, önemli dosyaları ve uygulamaları not alın, sıfırlama işleminden sonra indirin veya kaynaklarından tekrar isteyin.

Eğer donanım işletim sistemine bir şekilde yetersiz gelirse daha düşük bir işletim sistemi (Windows 7, 8 veya 8.1) deneyin. Alternatif olarak Linux türevi bir işletim sistemi de kurabilirsiniz (örn. Ubuntu).

Eğer bilgisayarınızdaki hata kurtarma işlemini bile yarıda kesecek kadar büyük ise daha kapsamlı önlemler almanız gerekecektir. İşletim sistemi kaynaklı ise klasik format yöntemi kullanın, donanım kaynaklı ise donanımda değişiklik yapın.

Önceki ve Sonraki Haberler