Samsung Galaxy Z Fold 5’in Özellikleri Nedir? Lansman Öncesi Sızdırılan Özellikler Nedir?

Samsung Galaxy Z Fold 5’in Özellikleri Nedir? Lansman Öncesi Sızdırılan Özellikler Nedir?

Katlanabilir telefon piyasası gün geçtikçe kendini geliştiriyor ve gün içinde daha kullanışlı bir deneyim sağlıyor.

Samsung Galaxy Z Fold 5 ‘de bu konuda en sağlam adımlar atan cihazlardan sadece birisi. Lansman öncesi sızdırılan özellikleri ile dikkat çeken cihaz henüz duyurulmamış ve sızdırılmamış özellikleri konusunda heyecanlandırmayı başarıyor.

İki ayrı ekrana ayırılan cihaz AMOLED ekranlar ile karşımıza çıkmakta. Cihaz iki farklı ekran modeli ile karşımıza çıkmakta 7.6” modeli bulunan cihazın isteğe bağlı olarak 6,2” büyüklüğünde de kullanılabilecek modeli de bulunacak. Kullanıcılar, kendi isteklerine göre ekran oranlarını seçebilecek.

Gelişen teknoloji ile birlikte artan ekran yenileme hızları telefonlarda da karşımıza çıkmakta. Öyle ki, katlanabilir ekranları Galaxy Z Fold 5’in ekranları 120 Hertz yenileme değerleri ile karşımıza çıkıyor. Her ne kadar yenileme hızı yüksek olsa da bu özelliği batarya konusunda iyi deneyimler sunmayacağı tahmin edilenler arasında.

Parçalı ekran tasarımı nedeni ile parçalı batarya tasarımına da sahip olan Galaxy Z Fold 5 batarya konusunda önceki deneyimlere nazaran ileri büyükçe atılmış adımlar ile karşımıza çıkabilir.

Galaxy Z Fold 5’in Sızdırılan Özellikleri Nedir? Lansman Öncesi Sızıntı Haberleri

Katlanabilir ekranlı telefon olarak da bilinen Z Fold ailesinin 5. Üyesi cihaz. Lansman öncesinde bazı özelliklerinin sızdırılması ile gündemde. Sızdırılan özelliklere göre cihaz oldukça güçlü ve katlanabilir bir ekrana sahip olmasına rağmen gün içinde kolay kullanım sağlayabilecek.

Gorilla Glass teknolojisinde de ilerlemiş olan cihaz, kırılmaz ekran konusunda da rakiplerinden daha iyi bir performans sunuyor. Özellikle katlanabilir ekran olması yüzünden kırılma oranı daha yüksek olan cihaz. GG Victus 2 Modeli ile karşımıza çıkıyor. IPX8 Sertifikasına da sahip olması sayesinde kimi su sıçramalarına karşı da dayanıklı olmayı başarabiliyor.

Peki, Galaxy Z Fold 5’in Sızdırılan Özellikleri Nelerdir;

İşletim Sistemi: Android 13 üzerine kurulmuş olan UI 5.1.1.

Kameralar: 50MP Ana kameralı cihazda 12 MP ve 10MP değerlerinde yardımcı kameralar bulunuyor.

8K Değerindeki videoları saniyede 30 kare olacak şekilde çekebiliyor.
İşlemci: Qualcomm Snapdragon 8 2. Nesil 4nm işlemci tipi.

Ram: 12GB LPDDR5 Ram Desteği.

Depolama: 256/512 GB Değerlerinde depolama deneyimleri sunarken isteğe bağlı şekilde 1TB değerinde de depolama modeli seçimi yapılabilir.

Batarya konusunda henüz bir açıklama veya sızıntı mevcut olmadığı için cihazın gün içindeki performansları tam olarak gözlemlenebilir değil. Ancak, neslin diğer cihazlarından yola çıkılacak olursa kendini geliştirmiş şekilde karşımıza çıkabilmesi oldukça olası.

Depolama ve Ram konusunda da yeni nesil deneyimler sunmaya hazırlanan Galaxy Z Fold 5 LPDDR 5 Ram desteği ile işlem kapasitesini en iyi şekilde yükseltebiliyor.

Depolama konusunda 256 ile başlayan bir model olduğunu ve 1TB’a kadar çıkabildiğini belirtmekte fayda var. Öyle ki cihazda 8K değerinde video çekebilme özelliği bulunuyor. Normal bir Android deneyiminin yanı sıra yüksek değerlerde Video çekebilme özelliği de yüksek oranda depolama alanı gerektirmekte.

Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 5 Ne Zaman Geliyor? Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Katlanabilir ekranlı telefon modelleri konusunda karşımıza iki farklı telefon modeli çıktığını belirtmekte fayda var. Fold ve Flip olarak ikiye ayırılan telefon modelleri ekranların ne şekilde katlandığını belirtmekte.

Öyle ki, Flip model cihazlar dikey olarak katlanırken Fold model cihazlar yatay yönde katlanabilmekte. Flip modeller Fold modellere göre daha ucuz olurken batarya konusunda da daha düşük performans verebiliyor.

Çıkış tarihi olarak henüz bir sızdırılma ortada değil ancak Lansman zamanına göre düşünülecek olursa bir önceki cihazlarda da olduğu gibi Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 5 Temmuz ayı sonrası veya öncesi gibi duyurularak satışa sunulabilir.

Cihazın fiyatı konusunda henüz tahminler ve açıklamalar mevcut değil. İlk fiyatlandırma ve ilk satış konusunda Amerika gibi ülkeler düşünülenler arasında. Cihazların ülkemize girmesi için çıkıştan sonra 2 ila 3 aylık bir süreç bizi bekliyor olabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler