Dizüstü Bilgisayar Mı? Masaüstü Bilgisayar Mı? Bilgisayar Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dizüstü Bilgisayar Mı? Masaüstü Bilgisayar Mı? Bilgisayar Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayar seçimi yaparken masaüstü mü yoksa dizüstü mü sorusu en çok sorulan sorulardan birisi oluyor. Gelişen teknoloji ile birlikte masaüstü veya dizüstü bilgisayar konusunda performans farkları sanıldığı kadar fazla olmuyor.

Bilgisayar seçerken dikkat edilmesi gerekenler olsa da en önemlilerinden birisi kullanacağınız alana göre bilgisayar seçimi yapacak olmanızdır. Öyle ki, sürekli gezen birisi için masaüstü bilgisayar önerisinde bulunmak doğru olmayacaktır.

Aynı şekilde, oyun odaklı bir bilgisayar anlayışına sahip olan bir kullanıcı için dizüstü bilgisayar önerisinde bulunmak da uzun vadede iyi olmayacaktır. Uzun vadede, çünkü. Yeni nesil laptoplar bir süre için yeni nesil oyunları en yüksek ayarlarda oynatabilecek güçte olabiliyor.

Bilgisayar seçimi yapmadan önce hangi amaçlarda kullanmak istediğinize, uzaktan çalışıyorsanız size gerekli olan programları çalıştırıp çalıştıramayacağına dikkat etmeniz gerekiyor.

Bilgisayar Almadan Önce Kendinize Sormanız Gerekenler
Bir bilgisayar satın almaya karar vermişseniz, almadan önce kendinize bazı sorular sormalı ve cevaplarınıza göre. Masaüstü veya Dizüstü seçeneklerinden ilerlemelisiniz.

Her ne kadar bu tarz teknolojik ürünlerde performans ön planda olsa da kullanım alanına göre kendi içinde en performanslı modeli bulabilmek de mümkün durumda oluyor. Dizüstü veya Masaüstü kullanım amaçlarının taşınabilirlik olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak, uzun vadede kullanım için hangi türü seçmemiz gerekiyor?

Bilgisayar almadan önce kendinize sormanız gereken sorular neler?

Bilgisayarınızı ne amaçla kullanacaksınız.
Ekran büyüklüğü sizin için ne kadar önemli olacak.
Sürekli güncellenen ve performans düşüklüğünde parça değişimi yaparak performans artışı sağlamak istiyor musunuz?
Seyahat etmeyi mi seversiniz yoksa evinizden de bilgisayar kullanabilecek misiniz?
Özellikle seyahat konularını göz önünde bulundurduğumuzda laptop gibi modelleri tercih etmek oldukça mantıklı oluyor. Ancak, masaüstü modellerde de sadece birkaç parçayı değiştirerek performans konusunda ciddi artışlar gözlemlemek mümkün durumda oluyor.

Her ne kadar yeni nesil teknolojiler Laptoplarda parça değişimlerine izin veriyor olsa da masaüstü cihazlar kadar geniş bir alanda değişim sağlamak mümkün olmuyor.

Dizüstü Bilgisayarların Dezavantajları ve Avantajları Nelerdir?

Dizüstü bilgisayar alınır mı? Sorusundan önce, dizüstü bilgisayarların avantajları ve dezavantajları nelerdir öğrenmek en iyi seçeneği seçmemiz için bize yardımcı olacaktır.

Laptop kullanmanın dezavantajları nelerdir;

Fiyatı: Masaüstü bilgisayar sistemlerinden daha pahalı olan donanım birimleri nedeni ile Laptoplar, daha fazla verilen para ile daha az performans alınmasına neden oluyor.

Ekran büyüklük oranları: Her ne kadar gelişen teknoloji ile birlikte yüksek yenileme hızlarına sahip olan ve nispeten büyük olan laptop ekranları var oluyor olsa da. Masaüstü sistemlerde kullanılan özgür ekran büyüklüğü şansını kullanıcısına sunmuyor. Elbette sabit kullanımda dışarıdan bir monitör desteği alınabilir ancak sistem, kendi içinde buna izin vermiyor.

Bataryada kullanımın verdiği düşük performans: Özellikle 3D tasarım gibi işlerle uğraşmak ve bir yandan da gezerek çalışma hayallerini gerçekleştirmek için Laptop seçimi yapıyorsanız. Sisteminize yeterli güç sağlanamadığında ne kadar düşük performanslı olacağını da bilmelisiniz. Laptoplar, işlemcisine ve diğer donanım birimlerine yeterli güç verilmediği zaman kendini kısıtlamış ve performans açısından düşüklükler yaşayan cihazlar haline gelmekte.

Değişim imkanı olmayan parçalar: Masaüstü cihazların seçilmesindeki en büyük etken uzun vadede birkaç parça değişimi yapılarak daha ucuza daha performanslı sonuçlar alınabilmesidir. Öyle ki, laptop modellerinde bozulan ekran kartının değiştirilmesi ya da yükseltilmesi şu an ki teknolojilerde mümkün değildir.

Soğutma sorunları: Özellikle işiniz gereği ya da oyun sever olduğunuz için kullanacağınız laptoplar. Size her zaman üst düzey bir performans sunamayabilir. Soğutma konusunda eksoğutuculara ihtiyaç duyan laptoplar bir de soğutucularından uzak kullanım yaşadığında çıktığı yüksek dereceler nedeni ile düşük performanslar yaşanmasına neden olacaktır.

Özelleştirilemeyen klavyeler: Kimileri için bir dezavantaj olmasa da özelleştirilemeyen klavye modelleri laptoplarda can sıkıcı bir hâl alabiliyor. Öyle ki, masaüstü cihazlarda klavye değişimi yapmak. Membran ve mekanik klavye arsında değişimler sağlamak. Q ve F klavye gibi özelleştirilmeleri yapabilmek mümkün durumda oluyor.
Her ne kadar bu denli Dezavantajı bulunuyor olsa da sağladığı avantajların da göz önünde bulundurulmasında fayda var. Peki,

Laptop kullanmanın avantajları nelerdir?

Taşınabilir: Dizüstü bilgisayarların belki de en çok tercih edilme nedenlerinden birisi de taşınabilir olmaları. Dizüstü bilgisayarlar, istediğiniz yerlerde çalışma imkanları sunan. Ufak ve kompakt yapıda cihazlardır.

Elektriksiz kullanım imkanı: Uzaktan çalışan, bilgisayar üzerinden çalışan herkesin en büyük dertlerinden birisi de elektrik kesintilerinde yaşanan dosya kayıpları ve elektrik olmadığı süreçte yaşanan zaman kayıplarıdır. Dizüstü bilgisayarlar bataryaları sayesinde dışarıda kullanım ve bir süre için elektriksiz kullanım için uygun cihazlardır.
Konfor: Özellikle rahatına düşkün oyuncular ve çalışanlar için en iyi konfor deneyimini sunan dizüstü bilgisayarlar isteğe göre yatağa bile götürülebilmekte. Konfor alanınızı yakalayabileceğiniz her alanda kullanım imkanı sunmakta.

Dizüstü bilgisayarların bu denli avantajları varken Masaüstü cihazlar neden tercih edilsin? Masaüstü cihazların tercih edilme amaçları söz konusu avantajlardan farklı olarak işlemekte. Öyle ki, dizüstü bilgisayarlarda masaüstü cihazların iki katı kadar ücret ödemeniz durumunda bile performans olarak Masaüstü cihazları yakalama şansınız bir hayli düşük oluyor.

Masaüstü Bilgisayar Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Performans: Direkt olarak elektrik bağlantısına sahip olan masaüstü cihazlar laptoplardan daha fazla avantaj sunabilmekte. Donanım gücü daha yüksek olan cihazlar, daha düşük maliyet ile yüksek performans sunabilmekte.

Özelleştirilebilme: Sadece iç donanım değil çevre birimi olarak da masaüstü bilgisayarlar özelleştirme konusunda kullanıcısına büyük bir alan bırakmakta. Kendi isteğinize göre parçalar seçerek masaüstü bilgisayar toplayabileceğiniz gibi. Çevre birimlerini de kendi isteğinize göre ve kendi tarzınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Yüksek soğutma oranları: Soğutma konusunda laptoplardan üst düzeyde bulunan masaüstücihazlar. Bilgisayardan alabileceğiniz en iyi performansı almanızı sağlamakta.

Parçaların değiştirilebilme imkanı: Masaüstü bilgisayar avantajları arasında kesinlikle değiştirilebilen parçalar bulunuyor. Öyle ki ekran kartı, işlemci ve/veya ana kart gibi parçaların bozulması gibi durumlarda direkt olarak yeni bir bilgisayar almak yerine parçaları değiştirerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ekran boyutları: Kendi isteğinize ve zevkinize göre ekran modeli seçebileceğiniz masaüstü cihazlarda. Yüksek yenileme hızları ve büyüklük açısından daha geniş bir deneyim alma imkanı sağlanabiliyor.
Her ne kadar avantajlar konusunda Laptoplardan öne geçiyor olsa da dizüstü bilgisayarlar ile karşılaştırıldığında masaüstü bilgisayarların dezavantajları da karşımıza çıkmaya başlıyor. Peki,

Masaüstü Bilgisayarın Dezavantajları Nelerdir?

Sabit donanımlara sahip olması: Masaüstü bilgisayarlar seyahat etmeyi sevenler için ya da işini yanında götürmek isteyenler için uygun olmayan modellerdir. Taşıması, barındırması ve kullanması zor ürünlerdir.

Sürekli güç gereksinimi: Dizüstü bilgisayarlardan geri kalan en büyük özelliği sürekli olarak bir güç gereksinimi duyulması. Öyle ki, masaüstü cihazlarda elektrik kesintilerinde dosya kaybı laptoplara göre daha fazla olmakta. Her ne kadar UPS eklentileri sayesine elektrikler yokken de kullanım sağlıyor olsa da laptoplar kadar detaylı ve uzun süre kullanım sağlanmamakta.

Konfor eksikliği: Masaüstü cihazlar masanızda kurduğunuz kadar konfor alanı sağlamakta. Bu nedenle, laptop gibi cihazlarda olduğu gibi kompakt bir şekilde istediğiniz yere taşıyamaz. Yatağınızda bile kullanamayabilirsiniz.

Bilgisayar seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Sorularına cevap olarak avantaj ve dezavantajlar örnek gösterilebilir. Ancak, daha teknik detaylara inmek isteyen ve kendi işine göre performanslı bir cihaz seçmek isteyenler için özelliklere de değinmek en doğrusu olacaktır.

Bilgisayar seçmeye başlamadan önce yukarıdaki avantaj ve dezavantajlardan yola çıkarak masaüstü mü yoksa laptop mu istediğinize karar vermelisiniz. Hemen ardından ne kadar bütçe ayırabileceğinizi düşünmeli ve sistemlerdeki örnekler bakmaya başlamalısınız.

Peki, Bilgisayar seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Hangi özellik nasıl olmalı?

Bilgisayar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilgisayar seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bilgisayarı hangi amaçla kullanacak olduğunuzdur. Hangi amaçla kullanacağınızı kesinleştirdikten sonra masaüstü veya dizüstü bilgisayarfark etmeksizin bazı özelliklere dikkat etmeniz gerekir.

Donanım özellikleri açısından kendinize en uygun olan modeli seçebilmek için kullanacağınız programları da göz önünde bulundurmalı. Bütçenize en uygun olan modeli aramalısınız.

Bilgisayar seçerken bu özelliklere dikkat;

Depolama Özellikleri

İster bir masaüstü sahibi olmak isteyin ister bir laptop sahibi olmak isteyin. Depolama özellikleri dikkat edilmesi gereken temel faktördür. Düşük depolama sorunları gelişen teknoloji ile birlikte pek çok soruna yol açmakta. Sadece düşük depolama sorunları değil. Depolama konusunda hız faktörü de oldukça önemlidir.

Öyle ki, SSD depolama birimleri kullanılarak eski sistemlerin neredeyse yeni sistemler kadar hızlı açılabilmesi ve işlemler yapabilmesi sağlanabiliyor. Hızlı tepki gerektiren ve büyük dosya transferleri yapmanızı gerektiren bir iş modeline sahipseniz SSD gibi depolama birimlerini tercih etmelisiniz.

HDD gibi depolama birimlerinin yeni nesildeki kullanım amacı; yedekleme ve çok büyük dosyaların transferidir.

RAM Bellek Miktarı ve Hızı

Bilgisayar seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise RAM konusunda karşımıza çıkıyor. RAM yani, Random Access Memory olarak da bilinen bu kısa süreli ve geçici hafıza donanımı. Depolama birimlerinden çıkan dosyaların ve işlemlerin işlenmesini sağlar, ekranınıza işlem olarak gelmesini sağlar.

Daha teknikten uzak bir anlatıma göre; Bilgisayarınızın programlarının ne kadar sürede ve hızda çalışacağını belirleyen. Ne kadar fazla program çalıştırabileceğini belirleyen ve kapasitesini belirleyen en önemli donanım birimidir.

Ağır tasarım programları kullanan, ağır oyunlar oynayan kişilerden tutun sadece tarayıcı üzerinden işlerini tamamlayan kullanıcılar için bile RAM oranının yüksek olması ve MHZ değerlerinin yüksek olması önerilmekte. Hızı direkt olarak etkileyen bu etken, uzun dönemde bilgisayarınızdan alacağınız performansı da direkt olarak etkilemekte.

İşlemci Performansının Önemi ve İşlemci Seçimi

Masaüstü bilgisayarlarda Ana kart modelinize uygun bir işlemci seçmeniz oldukça önemlidir. Laptoplarda bu sorunlar ile karşı karşıya kalmaz direkt olarak işlemci modellerine bakabilirsiniz. Laptop gibi kapalı olarak gelen çoğu sistemde her şey kendi içinde uyumludur zaten.

İşlemci, programların işlenme süresini direkt olarak etkilediği gibi bilgisayarınızdan alacağınız performansı da doğrudan etkilemekte. Öyle ki, eski bir masaüstü bilgisayarınızın işlemci modelini yükselterek yeni nesil bilgisayarların güçlerine yaklaştırmanız bile mümkündür.

Ana kart üzerinde bulunan işlemci, bilgisayarınızın tüm bu özelliklere kavuşmasını sağlayan önemli parça olarak da bilinir. Yüksek performans ve uzun süreli kullanımlarda sorun yaşamamak için soğutucu modeli iyi olan ve yeni nesil sistemlere uygun olan işlemci modeli içeren sistemlere yönelmeniz gerekmektedir.

Ekran Oranları ve Sağlamlık

Bu madde de yer alan bilgiler daha çok laptop bilgisayar almak isteyen kullanıcılar için uygun. Ekran oranları ve sağlamlık oranlarının test edilmiş olmasına dikkat edilmeli ve size göre daha sağlam bir model seçmelisiniz.

Ekran büyüklüğü ve yenileme hızı değişiklik gösterebileceği için bir laptoptan beklediklerinizi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hem ofis hem de oyun için uygun bir laptop modeli arıyorsanız yüksek yenileme hızlarına dikkat edebilir. Oyunlardan yüksek performans alabilirsiniz.

Ofis araçları için satın alacağınız laptoplarda ekran yenileme hızına dikkat etmeniz çoğu zaman gerekmez. Bu nedenle direkt olarak boyutuna dikkat edebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarlarda ekran oranları genel olarak yüksek yenileme hızları ve büyük modeller olarak karşımıza çıkmakta. Her ne kadar masaüstü bilgisayarlar da ofis için kullanılabilir olsa da ev tipi masaüstü bilgisayarlarda oyunların da oynandığını unutmamak gerekir.

Önceki ve Sonraki Haberler