Hakemler ve Takım Disiplini
Selahattin Elbay

Hakemler ve Takım Disiplini

Demir Grup Sivasspor’un Fenerbahçe’ye konuk olduğu müsabakaya ev sahibi ekip daha hızlı ve önde baskı kurarak başladı. Sivasspor ise kontrollü bir oyunu tercih etmişti. 31.nci dakikada kalemizde oluşan bir karambol neticesi bir türlü uzaklaştırılamayan top ağlarla buluşunca 1-0 geriye düştük. İlk yarının son dakikalarında en önemli ve en tehlikeli atağımızda, soldan yapılan ortaya güzel bir kafa vuruşu yapan Hakan Arslan’ın topu az farkla auta gidince soyunma odasına 1-0 yenik gittik.

Sivasspor ikinci yarıya hızlı başladı. 47.nci dakikada Emre’nin mükemmel pası ile kaleci Volkan ile karşı karşıya kalan Bifouma sert bir vuruşla topu ağlarla buluşturunca oyunda denge sağlandı.
1-1. Oyun orta sahada geçerken 61.nci dakikada dramatik bir ikinci gol yedik. Kalemizde yaşanan yine bir karambol neticesinde, rakip oyuncular topa devamlı sahip olup üst üste 3 kez direği nişanlamalarına rağmen bizim defans ve acemi kalecimiz bir türlü topu uzaklaştıramamaları neticesi topu ağlarımızda gördük.

Ne olduysa bundan sonra oldu. Hakemin vermiş olduğu bir faul sonrası Bifouma fazlaca sinirlenip tepkisi aşırı olunca hakem sarı kartını iki kez gösterip sonunda kırmızı ile oyuncumuza dışarı çıkmasını işaret etti. Bu karara tüm oyuncularımız ile birlikte takım kaptanımız Ziya kafa ve el-kol hareketleri ile iştirak etti. Bunun sonucu olarak Ziya ve iki oyuncumuz daha kart gördü. Bir defa takımı sevk ve idare edecek olan takım kaptanının böyle agresif davranışlara girmeyerek tüm arkadaşlarına örnek olması gerekir. Tüm takımın davranışları ise, “Takım Disiplini’ nin ne denli yetersiz olduğunun bir göstergesidir.

Maç önü köşe yazımın bir bölümünde bu maçta Fenerbahçe’nin saha, seyirci avantajının yanı sıra hakem avantajının da olacağını belirtmiştim. Maçta hakemler tercih haklarını Fenerbahçe’den yana kullandılar. Maalesef futbolumuzda hakemler kanayan bir yaradır. Yanlı kararlar bir tek bize değil tüm herkese uygulanıyor. Yani büyük-küçük ayrımı yapılıyor. Takım disiplinine uyarak sakin olan küçük 
takımlar büyüklerden nasıl puanlar alıyorsa bizde öyle olmalıyız. 

Oyunun son bölümüne gelecek olursak, 10 kişi kaldıktan sonra adeta fişimiz çekildi. Rakip Fenerbahçe sakin, sabırlı ve bilinçli bir şekilde oynayıp 2 gol daha bularak, son zamanlardaki olumsuz havasını pozitif konuma getirip üst sıralar hedefine devam etmiş oldu.
Bu maçtan gerekli dersleri çıkararak ve de “Takım Disiplini“ konusuna ağırlık vererek önümüzdeki maçlara odaklanmamız gerekliliğini bir kez daha vurgulamak istiyorum..

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu Ermeni basın mensuplarına ayar çekti
Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu Ermeni basın mensuplarına ayar çekti
Patates ithalatında sıfır gümrükle 200 bin ton tarife
Patates ithalatında sıfır gümrükle 200 bin ton tarife