NATO’nun hedefinde ne var?
Vedat Bilgin

NATO’nun hedefinde ne var?

NATO tatbikatında hedefe yerleştirilen Cumhuriyetin kurucusu Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın neyi temsil ettiğini açıklamaya gerek var mı? Gazi Paşa Batı sisteminin bütün unsurları tarafından bir bağımsızlık savaşçısı olarak kayda geçmiştir. İmparatorluklarını yıkıp Anadolu coğrafyasından tasfiye etmeye çalıştıkları Türklerin Milli Mücadelesinin Liderini unutmaları mümkün müdür?

“Batı’ya ne kadar açılırsanız açılın, hangi, Batılı kuruluşa üye olursanız olun, ister NATO üyesi olun ister AB’ye girmek için bitmeyen sıranızı bekleyin hatta ‘biz şunumuzu değiştirdik bunumuzu değiştiriyoruz’, ‘aslında biz de Batılıyız’ gibi kendinizi kandıracak şeyler söyleyiniz, adamlar sizin kim olduğunuzu asla unutmamaktadırlar. Bu bakımdan bir ‘beyaz Türk’ ideolojisi olan ‘Batılılaşmanın’ en büyük kötülüğü ‘kimlik bilinci tahribatına’ yol açmasıdır.”

‘Canım bunda ne var, kötü niyetli biri araya sızmış ve böyle bir yanlış yapmışlar abartmayalım’ diyenler hatta ‘buradan komplo çıkarmayalım’ diye ikaz edenler de olabilir; üstelik bu tür lafları edenlerin hepsi kötü niyetli, Batılı muhtelif unsurlarla irtibatlı insanlar da olmayabilir fakat daha fazla ‘saf olmanın âlemi yoktur’; çünkü Atatürk ve Erdoğan’ı yan yana hedefe koymanın anlamı açıktır: Batı sistemi, bağımsız Türkiye istememektedir.

DEAŞ: PKK/PYD’YE ALAN AÇMA

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı üst üste operasyonlar yapılmıştır. Hatırlayalım, 7 Şubat MİT Başkanı’na yapılan operasyonun gerçek hedefi Erdoğan’dır. Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe teşebbüsü, 15 Temmuz alçak saldırısı, bütün bunları yapanlar şimdi nerededirler, bunların arkasında kim vardır? Cevap açıktır, esas mesele Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Dünya beşten büyüktür’ çıkışıyla başlayan süreçle ilgilidir. Batı sistemine açıkça ‘Türkiye bağımsız bir ülkenin adıdır, sizinle olan bütün ilişkilerini karşılıklılık ekseninde, çıkarlarımızı gözeterek yürütebiliriz’ mesajını verildiği an başlamıştır.”

Bunu durdurmak için önce Ortadoğu siyasetinde Türkiye’yi kendi projelerine dâhil etmek için her türlü usulü denemişler, her türlü yola başvurmuşlardır. Suriye, İran, Irak konusunda netice alamayacaklarını görünce, devreye terör örgütlerini sokmuşlardır. Sadece ABD’nin PKK/PYD ilişkilerini kastetmiyorum, DEAŞ’ın bu süreçteki rolünü de dikkatle incelemek gerekir. DEAŞ tam anlamıyla ‘PKK/PYD’ye alan açma’ operasyonları için kullanılmış, tehdit edilmek istenen ülkelere (ki başta Türkiye vardır) saldırtılmıştır. DEAŞ-PKK/PYD ilişkisinin nasıl işlediğini görmek için olaylar arasındaki ‘amaç, eylem birliği ve hedefin’ ne olduğunun analiz edilmesi gerekir.

İŞ BİTTİ

“Türkiye’nin cevabı açıktır: İran, Rusya, Türkiye arasında Ortadoğu siyasetinde ortaya çıkan ittifakla bölge ülkeleri işbirliği yaparak, bu coğrafyayı yeniden şekillendirmek, mezhep-etnik kimlik etrafında parçalamak isteyen başta ABD olmak üzere Batı sisteminin projesinin engellenebileceği ortaya koymuştur.”

Sanırım ‘köprülerin yakıldığı’ an Türkiye’nin kendi savunma sistemini kurmaya yöneldiği, kendi güvenliğini sağlamak üzere ‘yeni ittifaklara’ açıldığı, S-400 füze sistemi dâhil her türlü yeni savunma mekanizmasını geliştirmekte kararlı olduğunu açıkça ifade ettiği zamandır. Batı sisteminin bu durumu kabul etmesinin kolay olmadığı anlaşılmaktadır fakat bunu ifade etmek için FETÖ yapılanmasıyla bağlantılarının aleni bir biçimde ortaya dökülmesi, darbeci subayların NATO karargâhına sığınmalarına izin verilmesi, son olarak tatbikatta ortaya konan alçak tavır, işin sadece bir tepki değil Türkiye karşıtı bir politikaya dönüştüğünü ve bunun devam edeceğini göstermektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 Günlük evliliği bitiren Patates Soğan kavgası
15 Günlük evliliği bitiren Patates Soğan kavgası
Diriliş Ertuğrul dizisinin kadrosuna bomba transfer
Diriliş Ertuğrul dizisinin kadrosuna bomba transfer