Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi izleyicileri tarafından aşırı fantastik bulundu

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi izleyicileri tarafından aşırı fantastik bulundu

Kanal D ekranlarında yayınlanan Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi ciddi eleştirilere konu oldu.

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi izleyicileri tarafından aşırı fantastik bulundu

Dizinin bazı sahnelerini fantastik bulan izleyiciler, günümüz Türkçesine uygun ancak geçmişteki kullanıma uygun olmayan cümleler ve diyaloglar karşısında şaşkına döndü.

15. yüzyılda geçen diyaloglar ilk bölüm olduğu için katlanan izleyiciler, sosyal medyada eleştirilerini bir bir sıraladı.

Dizinin reytingleri de beklentileri tam olarak karşılayamadı.

İzzet Çapa, yazdığı yazıda bir diyaloga dikkat çekti ve diziyi ciddi şekilde eleştirdi.

Bizans’ın ileri gelenlerinden bir babanın kızı ile diyalogu sırasında Eleni karakterinin Şehzade Orhan ile evlenmek zorunda olması karşısında söylediği cümle şöyle: “Ben kimsenin eşi olmak istemiyorum, mimar olmak istiyorum baba…”

İzzet Çaba bu söze dikkat çekti ve şöyle yazdı: “Olaylar 15. yüzyılda geçiyor…Ve dizinin bir sahnesinde, Bizans’ın ileri gelenlerinden bir baba kızına “Eleni seni Şehzade Orhan ile evlendireceğiz” diyor. Kız da dönüp babasına “Ben kimsenin eşi olmak istemiyorum; mimar olmak istiyorum” diye cevap veriyor… Şaka gibi değil mi? Ya da ancak bir tarihi dizinin parodisi…”

Dizideki diyalogları eleştiren Çapa, 1.60 boyundaki Sultan Mehmed karakterini 1.90 boyundaki Kenan İmirzalıoğlu’nun oynadığına da dikkat çekti.

Dizide kostümlerden, karakterlere kadar ciddi bir sorun var… Tarihçiler de bu soruna dikkat çekti. Çetin Tekindor, Gürkan Uygun, Büşra Develi… Önemli isimler önemli rollerde. Ancak dizideki kurgu kimsenin hoşuna gitmedi.
Dizinin reytinglerde 3. olmasının da Kanal D’de büyük bir deprem yarattığı ve bunun hesabının sorulacağı söylenmekte…

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin 2. bölümü ise artık daha da çok önem kazandı. Reytinglerde 3. sırada yer alabilen dizinin ilk bölümü olması sebebiyle birçok kişinin ekran başında tercihini Kanal D’den yana kullandığını değerlendirdiğimiz zaman bu hatalar sonrası 2. bölümün çok daha zorlu geçeceği gözlemleniyor…

Fox TV’de ekrana gelen Kadın dizisinin ciddi bir hayran kitlesi olduğu düşünülür ise Mehmed Bir Cihan Fatihi’nin zirveyi elde etmesi çok zor gözüküyor…

Mehmed Bir Cihan Fatihi 2. Bölüm Fragmanı yayında! Sultan Mehmed Han, tahta geçer geçmez savaş planlarını uygulamaya başlıyor!
Mehmed, kritik kararını veriyor. Çandarlı Halil Paşa geçmişte yaptıkları için idam edilecek mi?

Mehmed Bir Cihan Fatihi, heyecan dolu yeni bölümüyle 03 Nisan Salı akşamı saat 20.00’de Kanal D’de!

Mehmed Bir Cihan Fatihi Kanal D
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit olan Mehmetçiklerimizin kimlikleri belli olmaya başladı
Şehit olan Mehmetçiklerimizin kimlikleri belli olmaya başladı
Fransa Cumhurbaşkanı Macron Esed rejimini kınayan açıklama yaptı
Fransa Cumhurbaşkanı Macron Esed rejimini kınayan açıklama yaptı