Son dakika ; 7 Köy Işid'den geri alındı

Son dakika ; 7 Köy Işid'den geri alındı

Musul operasyonu kapsamında yapılan mücadelede 7 köy Işid'den geri alındı.

Musul Operasyon Birimi basın sözcüsü Helgurt Hikmet, yaptığı açıklamada Peşmerge güçlerinin Hazır Cephesi'nde Hamdaniye ve Bartilla yolu üzerindeki Tercele, Basahra, Küçük Bedene, Büyük Bedene, Kebervi, Baskelan ve Şeyh Emir köylerini örgütten geri aldığını belirtti.

Irak Devlet Başkan'ı el-İbadi'nin yaptığı açıklamada peşmerge güçleri sabahın erken saatlerinde IŞID mevzilerini bombalamaya başladı. Musul ile Erbil arasında ki anayolun kontrol altında olduğu açıklandı.

Öte yandan 2 canlı bomba girişimi engellenirken 15 bin peşmergenin görevde yer aldığı bilgisi kaydedildi.

Irak ordusu, Musul'a büyük harekat başlattı. Türk askerlerinin eğittiği, eski adı Haşdi Vatani olan Ninova Bekçileri adlı Sünni milis güçleri de harekata katıldı. Bu güçler, Başika kampında eğitim görmüş, iyi donanımlı ve etkin bir askeri grup.

Üstelik Musul'daki çatışmaların bir mezhep savaşına dönmemesi için bu Sünni grubun operasyona katılması dengeleyici bir faktör olarak görünüyor.

Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk askerlerince eğitilen 2 bin Sünni savaşçının Başika cephesinden operasyona katıldığını söyledi. Nuceyfi, Ninova Muhafızlarının Peşmerge ile hareket ettiğini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler