Sinan Oğan tarafını seçti! Şartlarını kabul edenle ittifak kuruyor!

Sinan Oğan tarafını seçti! Şartlarını kabul edenle ittifak kuruyor!

14 Mayıs 2023 genel seçimleri adaylardan birinin yüzde 50 + 1 şartını sağlayamaması sebebiyle 2. tura kaldı. YSK Sinan Oğan’ın Cumhur İttifakı ya da Millet İttifakını mı seçeceği milyonlarca vatandaş tarafından merak ediliyordu.

ATA İttifakı’ndan adaylığını koyan Sinan Oğan, aldığı yüzde 5,17 oranındaki Cumhurbaşkanlığı oyu ile 2. tur seçimlerinde etkili isimlerden birisi olacak. Milyonlarca vatandaş hangi tarafı seçeceğini merak ederken Sinan Oğan’ın açıklaması gündemde büyük bir etki yarattı. Ortaya konan 5 şart ve akabinde gelen açıklamalar “Sinan Oğan kimseyi desteklemeyecek mi?” sorusunu da akıllara getirdi.

“İSTEDİĞİMİZ BÜTÜN HEDEFLERE VARDIK”

Sinan Oğan kendisine yöneltilen sorulara dair açıklamalarında Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğine yönelik gelen bilgilerin doğru olmadığını belirterek “Biz prensibimizi ortaya koyduk. Yalnızca birisi terör örgütleriyle arasında mesafe olması yönünde. HDP ve HÜDA-PAR’ın Türkiye siyasetinde kilit olmasına tamamen karşıyız. Bu tek şartım olsa HDP’den vazgeç derdim.” ifadelerine yer verdi. Sinan Oğan, ayrıca “Biz seçim için belirleyici etkenlerden olacağız, demiştik. İstediğimiz tüm hedeflere ulaştık.” ifadelerine de yer verdi.

sinan-ogan-destegini-kime-verdi.jpg

SİNAN OĞAN TARAFSIZ MI KALACAK?

Sinan Oğan’ın 2. tur için hangi tarafa destek vereceğine dair gündemde yoğun bir karmaşa hakim. Ancak son olarak yaptığı 5 şart ve açıklamaları tarafsız kalacağını gösteriyor gibi. Tarafsız kalması halinde Sinan Oğan, kendisini destekleyen vatandaşların güvenini korumuş olur mu? Sinan Oğan, tarafsız kalarak prensiplerine daha doğru bir şekilde mi sahip çıkar? Gündemde bu sorular hakimken işte o bahsi geçen 5 şart şu şekilde:

Sinan Oğan, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda yer alan ilk 4 maddenin değişmezliğine sahip çıkacak kişiye destek vereceğini açıkladı.

sinan-ogan-hangi-ittifaka-destek-verdi.jpg

Bunların akabinde tüm şartların sağlanması arasında Madde 66’daki Türklüğün Anayasa’dan çıkarılmaması, 13 milyon sığınmacının Türkiye’den gönderilmesi ve bunlara ek olarak terör örgütleri ile siyasi yapılarının arasına mesafe konması ile ekonomik anlamda enflasyon, faiz döngüsünden ülkenin kurtarılması yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler