Musul operasyonunda sıcak gelişmler

Musul operasyonunda sıcak gelişmler

Tam gaz devam eden Musul operasyonunda son dakika gelişmeleri

Irak Devlet televiyonundan yapılan açıklamada, Devlet Başbakanı Haydar el-İbadi Musul'u DEAŞ'ten kurtarmak amacıyla kurtarma operasyonlarına başlandığını ifade etti. Yapılan bu operasyonlar için Musul halkının devletin güvenlik güçleriyle birlikte hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

Irak Başbakanı açıklamasında;
Operasyona katılan birliklerin tam teşekküllü bir şekilde cephelere konuşlandırıldığını iletirken, Türkiye'nin eğittiği Musul'lu yerel güçlerden olan Ninova Muhafızlarından ve Şii milis gücü Haşdi Şabi'den söz etmedi.

Musul'u kurtarmak adına daha önce hazır bekleyen peşmerge ve ABD topçu birlikleri farklı cephelerde DAEŞ hedefflerini vurmaya başladı.
Birlikler kentin 40KM doğusunda bulunan Hazer Cephesi'ndeki Zerdek Dağı ve Hasanşam köyün'de konuşlandırılıyor. Şuana kadar yapılan operasyonlarda DEAŞ tarafından gerçekleştirilen bir karşı atak olmadığı gözlemlendi.

Ninova Muhafızları Komutanı ve eski Musul valisi olan Esil Nuceyfi, Türkler'in eğittiği Ninova Muhafızlarının da Musul operasyonu na kaltıldığını ifade etti.
Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, operasyonların gece saat 04:00 sularında başladığı belirtildi. 3 koldan başlatılan operasyonların tüm hızla devam edildiği ifade edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler