Mevlit Kandili Nedir? Mevlit Kandili hangi ibadetleri yapmalı?

Mevlit Kandili Nedir? Mevlit Kandili hangi ibadetleri yapmalı?

Mevlit Kandil; Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günü arasındaki kutlu gecedir. Peygamber efendimiz (S.A.V) doğum günü ve bütün Müslüman aleminin bayramıdır. Mevlit Kandilinde yapılacak dualar ve ibadetler haberimizin detayında.

MEVLİT KANDİLİ NEDİR?

Mevlit doğum zamanı demektir. Mevlit kandili ise sevgililer sevgilisi Peygamberimizin (S.A.V) ana rahmine düştüğü gün olarak geçer. Esas olarak ise Peygamberimizin (S.A.V) kutlu doğum haftasının başlangıcı olarak denk gelir. Peygamber Efendimiz nübüvvetten gününden sonra en çok önem verdiği gecelerden birisi idi. Üç semavi dinde de peygamberlerin doğum günleri veya haftaları kutlu olarak kabul edilir. Mevlit Kandili Kadir gecesinden sonraki en kutlu ve en rahmetli gün olarak kabul edilir. Bugünde insanlar Allah'a (C.C.) dua edip günahlarının affını diler. 

Bu gecede insanlar Peygamberimizin (S.A.V) doğum zamanında görüldüğü halleri dinlenir ve insanlar birbirlerine anlatırlardı. Bugünde Peygamberimizin (S.A.V) mucizelerini dinlemek ve anlatmak çok büyük sevaptır. Eshab-ı kiramda insanlar bu kutlu günde birbirinden kutlu mucizeleri birbirine anlatır ve dinlerlerdi. Ünlü İslam Alimleride bugünün çok kutlu ve mucizelerle dolu olduğunu, duaların ve sevapların göğün en yüksek yerine yükseldiğini söylerlerdi. Özellikle önemli fıkıh kitapları olan El-mukni, El-miyar ve Tenvir-ül-kulub kitaplarında ne kadar önemli olduğu anlatılır.

 

MEVLİT KANDİLİNDE HANGİ DUALAR OKUNUR?

Mevlit kandilinde okunan herhangi özel bir dua yoktur. Ancak sevabı yüksek duaların bu kutlu günde okunmasının büyük ecirleri olduğu bilinmektedir. İslam alimleri genel olarak bu kutlu günde; Yasin, Kenzül Arş ve Bakara gibi ecirleri yüksek duaların tövbeler ve sevaplar için çok etkili olacağı görüşündeler.

 

MEVLİT KANDİLİNDE GENEL OLARAK HANGİ İBADETLER YAPILMALI?

Mevlit Kandilinde genel olarak tövbe ve istiğfar namazları kılınarak bol bol tövbe edilmeli. Genel olarak ise Kuran-î Kerim okunmalı ve dinletilmeli, gecesinde ise bol bol dua okunarak Allah'a (C.C) dua edilmelidir. Var ise ölülerin kabirlerine gidip dualar edilmeli, eğer bir mani yok ise Yatsı namazı cemaat ile birlikte kılınmalıdır. Özellikle bu gecede fakir ve fukaralara yardımın çok büyük eciri olduğunu alimler söylerken; Kadir Gecesi ve bu kutlu günde fakirlere yapılacak yardımların Allah (C.C.) katında çok büyük sevabı ve bağışlanması olduğunu alimler özellikle söylemektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler