İşte Çalışanların Ocak Ayı Zammı

İşte Çalışanların Ocak Ayı Zammı

2016 yılına dair çalışanlara verilecek Ocak Ayı zammı belli oldu.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamaya göre en küçük artış miktarı 90 Lira'dan 123 Lira'ya çıkıyor.

Çalışanların Ocak Ayı zammı bugünlerde belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı çalışmalar ile asgari geçim miktarına iyileştirmeler ve eklemeler yapılırken yeni gösterge oranlarının referans alınması dikkat çekti. Bu zamlar ile birlikte; Bekar bir çalışan için iyileştirme zammı 90 Lira'dan 123 Liraya, 4 Çocuklu bir çalışan ise 153 Lira'dan 210 Liraya yükselmiş oldu. Çalışanların net brüt göstergelerinin yılın ikinci altı ayında hesaplanmasına rağmen, uzmanlar yıl boyunca olacak bu göstergelerin çalışanlara Enflasyon Farkı ve diğer zamların karşısında çalışanları zorlayacağı görüşünde.

YENİ MAAŞLAR BELLİ OLDU

Ocak ayında yapılacak olan yeni zam tarifesine göre; En düşük maaş (asgari ücret) 300 lira artış ile 1.647 Türk Lirasına yükseldi. Buna ek olarak eşi çalışan/çalışmayan çalışanlarada verilecek ödemeler ve göstergeler ise farklılık gösteriyor. Örneğin; Eşi çalışmayan bir çocuklu çalışan iyileştirme olarak 166 Türk Lirası iyileştirme alırken; Eşi çalışmayan 1 çocuklu çalışan ise 142 Türk Lirası iyileştirme alıyor. Uzmanlar bu farkların; yılın ilk ve ikinci çeyreğinde yapılacak zam ve fiyat artışlarına vurulduğunda bu zamların eriyeceğini ve ciddi bir fark oluşturmayacağı görüşünde. Ancak çalışanlar ise bu zamların yılın ilk çeyreğine göre yeterli ancak ikinci çeyreğine göre yetersiz olduğu görüşünde. Bu durum elbette sendikaları ve çalışan gruplarını bir nebze olsun rahatlatsa da dolar ve euro paritesinin sürekli değişken olması, özellikle son günlerde Rusya ile gerilen ilişkilerin neden olduğu toplamda 20 Milyar Dolarlık zararın Ülke'nin iç ekonomisine nasıl yansıyacağını herkesi ciddi olarak düşünüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler