Çin 10. 000 Kişiyi Teleskop Yapmak İçin Göç Etmeye Zorluyor

Çin 10. 000 Kişiyi Teleskop Yapmak İçin Göç Etmeye Zorluyor

Çin 10. 000 Kişiyi Teleskop Yapmak İçin Göç Etmeye Zorluyor

Çin dünyanın en büyük radyo teleskopuna yol yapmak için yaklaşık olarak 10. 000 kişiyi zorunlu olarak göç etmeye zorluyor.
Bölge sakinlerini teleskopun yayacağı elektromanyetizma  etkileşiminden korumak isteyen Çin yönetimi bunu engellemek için bölgede yaşayan yaklaşık olarak 10. 000 kişiyi güney batıya doğru taşıyacak
Projenin liderliğini yürüten bilim adamı Çin Devlet Ajansına yaptığı açıklamalarda teleskopun gelecek yıllarda evrendeki zeki yaşam belirtilerini araştırmak için büyük bir yarar sağlayacağını bildirdi.
500m çapında olan Diyafram Küresel Radyo Teleskopu’nun bu yıl faaliyete geçmesi bekleniliyor.
Resmi haber ajansı Xinhua ya göre bölgedeki yetkililer radyo teleskopunun olduğu bölgede yaşayan bölge sakinlerini taşımaya söz verdi.
Bölgesel haber ajansı yetkilisi Li Yuecheng bölgedeki taşınmanın sebebinin radyo teleskopundan kaynaklı olacak olan elektromanyetik seslerin olduğunu söyledi. Ayrıca bölgedeki evlerini terk edecek olan bölge sakinlerine Çin hükümeti para desteği sağlayacağını ve konut alımında onlara yardımcı olacağını bildirdi. Çin’in bu teleskop projesi onlara yaklaşık olarak 1. 2 milyar yuan parasına patlayacak ayrıca Çin’in yapacağı teleskop ile Porto Riko’da bulunan Porto Riko Arecibo Gözlemevi dünyanın en büyük radyo teleskopu iken Çin’deki teleskopun faaliyete geçmesinden sonra bu unvanını kaybedecek.
Çin’in astronomi yatırımları bununla da sınırlı kalmayarak yükseltildi. Pekin 2020 yılında yörüngeye kalıcı bir istasyon için planlar yaparken multi-milyarlık uzay keşif programlarına da hız veriyor.