Avrupa Birliğinden Yunanistan'a Schengen Güvencesi

Avrupa Birliğinden Yunanistan'a Schengen Güvencesi

Avrupa Birliğinden Yunanistan'a Schengen Güvencesi

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk yaptığı açıklamada Yunanistan’ın Schengen pasaport bölgesinden çıkarılmasının Avrupa’daki göçmen krizini çözmeyeceğini bildirdi.
Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk Atina’da konuşmasını yaparken Yunanistan göçmen kayıtları için hazırlığı yapılan kayıt noktalarının hazır olmadığını açıkladı.
Yunanistan Kuzey balkanlar üzerinden Avrupa’ya geçen göçmen akınlarını durdurması için Avrupa Birliğindeki ortaklarından büyük bir baskı geliyor.
Avrupa Birliği durumun vahim olduğunu anlayarak bölgeye Avrupa Birliği sınır personellerini Yunanitan’a yardımcı olmaları üzerine yollamıştı.
Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Birliği Yunanistan’a 3 aylık gibi bir süre vererek sınırlarını düzeltmesi gerektiğini bildirmişti. Avrupa Birliğinin bu çağrısı Türkiye üzerinden gelebilecek yeni bir göç dalgası korkusu ardından gelmişti.
Yunanistan ile Avrupa Birliği arasında gerginliklere yol açan bu kriz Perşembe günü yapılacak Avrupa Birliği Liderleri toplantısında ana gündem maddelerinden birisi olacağa benziyor. Ayrıca Schengen pasaportu hakkındaki endişeler giderek artıyor. Geçtiğimiz aylarda Paris’e yapılan terörist saldırısında eylemciler Yunanistan üzerinden Fransa’ya giriş yapmıştı. Scengen bölgesinde bulunan 26 ülke arasından bazıları Schengen bölgesinden Yunanistan’ın kovulmak istenmesinin ardından Avusturya gibi ülkelerdeki politikacıları kızdırdı. Ancak Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk yaptığı açıklamada Yunanistan’a bu konuda güvence vererek Scengen bölgesinden Yunanistan’ı kovmanın hiçbir problemlerini çözmeyeceğini belirtti.
Avrupa Birliğinde yaşanan bu gelişmelerden sonra akıllara Avrupa bloğu yıkılıyor mu soruları geliyor. Avrupa Birliği ile İngiltere arasındaki gerilim artmasından sonra Yunanistan ile de ilişkilerin gergin bir noktaya ulaşması akıllarda soru işaretleri oluşturuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler