2050 Yılında Okyanuslarda Balıktan Daha Çok Plastik Olabilir

2050 Yılında Okyanuslarda Balıktan Daha Çok Plastik Olabilir

2050 Yılında Okyanuslarda Balıktan Daha Çok Plastik Olabilir

2050 yılına gelindiğinde artan aşırı kirlilik nedeniyle okyanuslarda balıktan daha çok plastik bulunabilir.
Ellen MacArthur Vakfı ve Ekonomik Forum tarafından Yeni Plastik Ekonomisi denilen raporda yer alan bilgiler doğrultusunda okyanuslardaki plastik miktarı gün geçtikçe artıyor.
Bu raporların yayınlanmasından sonra ise akıllara ise iki soru geliyor balıkların ve plastiklerin sayısı nasıl ölçülüyor ?
Georgia Üniversitesi öğretim üyesi olan Profesör Jenna Jambeck tarafından yürütülen bu plastik sayımının mantığı kısaca küresel bir nüfus sayımı yapıldıktan sonra bütün ülkelerdeki plastik atıklarının hesaplanması ve bu hesaplamaların geri dönüşüm yoluyla yok edilen plastikten çıkarılması sonucu oluşuyor. Ancak Georgia Profesör’ü Jenna Jambeck’e göre bu sayıyı tam olarak bilmek imkansız.
Konuyla alakalı araştırmalarda bulunan görevliler ise sayıların önemli olmadığını yayınlanan raporlarda önemli olan hususun okyanuslardaki plastiklerin aşırı bir oranda artarak 2050 yılına gelindiğinde balıklardan daha fazla bir hale geleceği olduğunu söyledi.
Küresel ısınma, karbon salınımları, ozon tabakasının delinmesi vs.  gibi insan kaynaklı ekolojik sorunlar ile sonu bilinmeyen bir girdaba sürüklenen ortak evimizdeki okyanuslarda bu derecede bir kirlenmenin olmasının endişe verici.
Araştırmacılara göre şuan okyanuslarda yaşayan canlı sayısı 2 milyar ton ile 14 milyar ton arasında değişiyor. Yine belirlenen sayılar üzerine olan tartışmalar hakkında yorumlarda bulunan araştırmacılar okyanuslardaki canlı sayısını ve plastik sayını spesifik olarak bilmediklerini ancak her geçen gün okyanuslardaki plastik oranın arttığını çok iyi bildiklerini söyledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler