SON DAKİKA: Temmuz ayında En düşük emekli maaşına gelecek zam oranını belli oldu

SON DAKİKA: Temmuz ayında En düşük emekli maaşına gelecek zam oranını belli oldu

Milyonlarca emekliye Ocak ayında yüzde 49,25 oranında bir maaş artışı yansıdı. Ancak bu zam oranından 6 bin 700 ve altında kök aylığı alan emeklileri etkilemedi. En düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlenmişti.

Pek çok emekli açlık sınırının 16 bin TL olduğun bugünlerde maaşlarının yetersiz kalmasından dert yanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise emeklilerin haklı talebini Temmuz ayında karşılayacaklarını belirtmişti.

Erdoğan’ın 6 aylık enflasyon verileri ışığında maaşlara artış yapacağı söyleminin ardından maaşlara ne kadar zam yapılacağı merak edildi.

Birçok SGK uzmanı ise konu hakkında rakamları paylaşmaya başladı. Onlardan biri ise SGK Uzmanı Murat Bal oldu. Bal, CNN TÜRK canlı yayınında tek tek hesapladı.

Bal, “Şu anda en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ydi. 6 aylık enflasyon tahminimiz iki şekilde; biri yüzde 33 oranında bir zam yapılsa bile refah payıyla birlikte 13 bin 300 olarak gelir. Yüzde 43 oranında yapılırsa eğer 14 bin 300 TL gelir. Bana göre ise 13 bin 300 TL ve 14 bin 300 TL arasında bir rakamda olması gerekiyor” dedi.