Son dakika kulis açıklaması! Asgari ücret zammı netleşti! Rakam şok edici

Son dakika kulis açıklaması! Asgari ücret zammı netleşti! Rakam şok edici

Pazar günü gelen kulis açıklaması vatandaşları şaşırttı. Asgari ücret zammı beklenmeyen bir artışla açıklandı. İşte asgari ücrette beklenmeyen o rakam...

Asgari ücret zammı yalnızca son 2 senede ciddi miktarda arttı. 2020 yılında 2 bin 324 TL olan asgari ücret pandemi etkenleri, Rusya Ukrayna savaşının küresel çaptaki etkileri, enflasyon artışı gibi etkenlerle yetersiz kalarak son olarak Ocak 2023’te 8 bin 506 TL’ye arttırıldı. 2022 yılında yapılan Ocak zammı piyasa zamları yanında yetersiz kalınca Temmuz ayında ara zam gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aynı şekilde Temmuz ayında bu yıl da ara zam yapılacağı müjdesini verdi.

Maaşların enflasyon karşısında yetersiz olması nedeniyle bir zam daha beklenirken açıklamalar peş peşe geldi ve bu da milyonlarca vatandaşın gelecek zamları büyük bir ilgiyle takip etmesine sebep oldu. Temmuz 2023 ara zammında ise enflasyon koşullarının kira, fatura, ev ve araç fiyatları, hatta temel ihtiyaçlar noktasında tamamen yetersiz kalması nedeniyle ciddi olacağı söylendi.

asgari-ucret-zammi-aciklandi-mi.jpg

“ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, miting konuşmasında peş peşe verdiği açıklamalarda Temmuz 2023 zamlarıyla vatandaşları “Enflasyona ezdirmeyeceğiz” ifadelerine yer verdi. Bu noktada gelecek zamda 6 aylık enflasyon oranına ek olarak refah payı eklemesinin de Ocak 2023’teki gibi yansıtılacağı haberini Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turda tamamlanamamış olsa da Erdoğan’ın önde olduğuna dair bir durum gözlemleniyor. Bu durumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, verdiği vaatleri yerine getirecek. Kulislerden çıkan haberler ise ciddi bir asgari ücret zammının kapıda olduğunu gösteriyor. Peki, asgari ücret zammı ne kadar olacak?

temmuz-2023-asgari-ucret-zammi.jpg

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR?

Kamu işçilerine yüzde 45 zam onayının verilmesi ve en az maaşın ise 15 bin TL’den kabul edilmesi akabinde emeklinin en az maaşına yüzde 107 zam ile 22 bin TL açıklamasının gelmesi de söylemleri güçlendiriyor. Bu durumlar ile birlikte gelen söylemler ise asgari ücretlilere de en az yüzde 50 zam geleceği yönünde. Bu durumda ise 13 bin TL üzerinde bir maaşı kesin gözüyle bakılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler