Son açıklama asgari ücrette dengeleri değiştirdi! Asgari ücret ara zam tablosu güncellendi!

Son açıklama asgari ücrette dengeleri değiştirdi! Asgari ücret ara zam tablosu güncellendi!

Son yapılan açıklama doğrultusunda asgari ücrette dengeler değişti. Asgari ücrete gelecek ara zammın ne kadar olacağına dair tahminler de güncellendi.

2023 Temmuz ara zammında memur, emekli ve asgari ücretli tüm maaşlara güncelleme yapılacak. 2023 Ocak zammında 5 bin 500 TL olan asgari ücret 8 bin 506 TL’ye refah payı da eklenerek yüzde 30 zam ile arttırılmıştı. Temmuz 2023 için de 6 aylık enflasyon oranına refah payı puanına göre ekleme yapılacağını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

700 bin kamu işçisi için taban maaş 15 bin TL belirlenirken yansıtılacak olan yüzde 45 zam da onaylandı. Hemen akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, memurlar için de taban maaşın 11 bin 848 TL’den 22 bin TL’ye arttırılacağını ve emekliler için de bu oran baz alınarak enflasyona ezilmeyecek bir zam gerçekleşeceğini belirtti. Kamu işçileri için taban maaş seviyesinin 15 bin TL olarak belirlenmesi asgari ücretlileri de etkileyecek bir kararken memur için belirlenen 22 bin TL minimum maaş da etkileyen faktörlerden bir diğeri olacak. Peki, asgari ücret zammına dair son gelişmelere göre tahminler neler?

temmuz-2023-asgari-ucret-ne-kadar.jpg

ASGARİ ÜCRETE BAKAN BİLGİN AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, son katıldığı canlı yayında asgari ücrete dair bazı belirleyici açıklamalar yaptı:

“Asgari ücretin yüzde 70 oranında artması demek aynı zamanda üsttekilerin de yüzde 70 oranında bir artış istemesi demektir. Tarihsel bir adımla son 1,5 senedir vergi almıyoruz. Temmuz ayında gerçekleşecek ara zam ise alım gücünün arttırılmasına ve özellikle korunmasına yönelik olacak. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde dolar olarak 455 dolardan fazla bir zam için düzenleme gerçekleştirdik. 500 dolardan daha az olmayacak bir asgari ücret zammı düzenlemesi şart. Buna dair çalışmalarımız hazır.”

temmuz-2023-asgari-ucret-zammi.jpg

ZAM ORANI YÜZDE 45 OLACAK

Asgari ücretin en az yüzde 45 olması durumuna değinen Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş yaptığı açıklamalarda “Kamu işçileri için gerçekleştirilen mutlak anlamda yüzde 45 zam aynı şekilde memur ve memur emeklisi ile asgari ücretli için de beklenti oluşturdu. Bu da Temmuz ayında 11 bin TL altında bir maaş alınmayacağını tahmin etmemize sebep oluyor. Ekonomik anlamda Türkiye’de beklenenden farklı bir gelişme olmadığı sürece bu durum geçerlidir. Öte yandan asgari ücrette döviz kuru ve enflasyon etkisi de görülecek. Dövizde olağandışı bir artış görülürse eğer 12 bin 500 TL seviyelerinden bahsedebiliriz.

Önceki ve Sonraki Haberler