Son 10 gün! Başvurmayan idari para cezası alacak!

Son 10 gün! Başvurmayan idari para cezası alacak!

Son 10 gün hatırlatması geldi! Başvurmayan vatandaşlar idari para cezası alacak. İşte ayrıntılar haberimizde yer alıyor.

Duyurusu yapılan ödemelerle ilgili vergi mükelleflerine son 10 gün hatırlatması geldi. Mayıs ayı sonunda ödemeler için verilen süre bitiyor. Tanınan süre zarfında ödemelerin gerçekleştirilmemesi halinde ise ceza yansıyor. Ayrıca geçmiş seneler içinse yapılandırma hakkının bulunduğu konusunda da açıklama yapıldı.

Emlak vergisi mükellefi olan vatandaşların yılda iki kere yapılan taksitlerden 1.sini 31 Mayıs tarihine kadar ödemesi gerekmektedir. Geçmiş borcu kalan ancak ödeyemeyen vatandaşlar içinse Nisan 2023 yapılandırması ile borçları taksitli ya da peşin ödeme hakkı bulunmaktadır. Yapılandırma kapsamına giren borçlar için gecikme faizi alınmayacak. Peşin ödeme gerçekleştirilirse enflasyon farkına göre borcun yüzde 90’lık bir kısmı da alınmayacak.

emlak-vergisi-2023-yapilandirma.jpg

YAPILANDIRMA KAPSAMINDA VERGİ BORÇLARI ÖDENECEK

Nisan 2023 tarihinde yasalaşan yapılandırma kapsamında vergi borçları da ödenebiliyor. 2 bin TL’yi geçmeyen borçlar alınmayarak silinirken, biriken diğer borçlar içinse peşin ödemede indirim sağlanırken, taksitlendirme imkanı da 48 aya kadar uzanıyor. Yapılandırma kapsamında vergi borçlarının faizleri ile cezaları da alınmıyor. Bunun yerine Yİ-ÜFE hesaplanıyor. Peşin ödenmesi durumunda ise borcun yüzde 90’ı siliniyor.

2023 EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİT NE ZAMAN?

2023 yılı emlak vergisi 2. taksit ödemesi ise Kasım ayı süresince gerçekleştirilecek. İki taksit halinde yapılan emlak vergisi ödemelerinde 2022 senesinde gayrimenkul alanlar da ödeme gerçekleştirecek. 2022 senesinde alanlar için de alınan tarihe bağlı olmadan 2023 emlak vergisinin hepsinin ödenmesi gerekmektedir. 2023’te alanlar içinse ödemeler 2024 yılında gerçekleştirilmelidir. Bunun içinse bağlı olunan belediyeye bildirimde bulunulması zorunludur.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMESİ NEREYE YAPILIYOR?

Emlak vergisi ödemeleri e-Devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığından “İnternet Vergi Dairesi” üzerinden sorgulanabilmektedir. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet adresinden de gerçekleştirilmektedir. Taşınmazın bağlı bulunduğu belediyelere de direkt emlak vergisi ödemelerini yapabilir ya da belediyenin banka şubelerine de ödemeler gerçekleştirilebilir.

2023-emlak-vergisi-nereden-odenir.jpg

EMLAK VERGİSİ KİMLERDEN ALINMIYOR?

Emlak vergisi verme zorunluluğu herhangi bir geliri olmayan kişilerden, gaziler, engelliler, şehit yakını olanlar, dul ve yetimler ile sosyal yardımlardan faydalananlar içi bulunmuyor. Vatandaşların muaf olduklarından haberi yok ise ve vergi ödemesinde bulunduysa geriye dönük iadeleri (5 yıl öncesine kadar olanları) alabilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler