Ramazan bayramı ikramiyesinde rekor artış! Emeklilerin yüzü gülecek

Ramazan bayramı ikramiyesinde rekor artış! Emeklilerin yüzü gülecek

Ramazan Bayramı ikramiyeleri için ödeme tarihi belli oldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, gelir ve aylık ödemesi yapılanlara bayramların içinde bulunduğu ayda ikramiye ödendiği belirtildi. Mart ayı öncesinde veya içerisinde gelir ve aylık almakta olanların Ramazan Bayramı ikramiyeleri 14-19 Nisan 2023 tarihleri arasında ödenirken, Nisan ayı içerisinde gelir ve aylık bağlama işlemi sonuçlanan ve aylık başlangıç tarihi 30 Nisan öncesinde olan sigortalı ve hak sahiplerinin ödemeleri 9 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak. Bu ödeme tarihi, Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 2023 yılında ne zaman ödeneceği ile ilgili merak edilen soruları yanıtlamaktadır.

Eyt’liler Düzenlemeden Faydalanacak

Bakan Bilgin, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: "Önerilerimizi Cumhurbaşkanımızın olumlu değerlendireceğini ümit ediyorum. Bu çalışma emeklilerin hayatında ciddi rahatlama sağlayacak." Bakan Bilgin'in bu açıklaması, EYT'liler için umut verici bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Ancak konuya ilişkin detaylı bilgiler henüz paylaşılmadı ve atılacak adımların neler olacağı merak konusu oldu.

Ramazan Bayramı İkramiye Tutarı Arttırıldı

Emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiye tutarı yüzde 82 oranında artarak 1100 liradan 2000 liraya çıkarıldı. Bu artış kapsamında EYT'liler de bayram ikramiyesi almaya hak kazandı. EYT'li emeklilerin hayatında ciddi bir rahatlama sağlayacağı ifade ediliyor. EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) kapsamında olan emekliler, normal emeklilik şartlarını sağlamalarına rağmen yaş şartını yerine getiremedikleri için emekli olamayan kişilerdir. Bu durum nedeniyle birçok EYT'li emekli, emekli maaşı alamamaktadır. Bakan Bilgin'in açıklaması ile EYT'li emeklilerin de en düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyesi düzenlemelerinden faydalanabileceği belirtilmektedir. Bu düzenleme ile birlikte EYT'li emeklilerin maddi açıdan rahatlaması ve haklarının verilmesi beklenmektedir.

Emeklilerin bayram ikramiyesinde önemli bir artış sağladı ve EYT'lilerin de bu artıştan faydalanmasını sağladı. Emekli olanlar, Ramazan Bayramı'nda aldıkları ikramiyenin tutarının yüzde 82 artırılması nedeniyle, normalde aldıklarından daha yüksek bir ödeme yapılacağından memnun oldular.

Eyt’liler Haberden Oldukça Memnun

Ramazan Bayramı ikramiyelerinin ödeme tarihi yaklaşırken, EYT'liler de ödemelerini beklemekteydi. Nihayet, Nisan ayı içinde aylık başlangıç tarihi belirlenen ve aylık bağlama işlemi tamamlanan sigortalılar ve hak sahipleri 9 Mayıs'ta bayram ikramiyelerini almaya hak kazandılar. Bu ödemeyle birlikte, EYT'liler de Ramazan Bayramı ikramiyelerinden yüzde 82 oranında artışla yararlanmış oldular.

Özellikle geçmiş yıllarda aldıkları ikramiyelerin yetersiz olduğunu dile getiren emekliler, bu artışın kendileri için büyük bir rahatlama sağladığını belirtiyorlar. EYT'lilerin de bu ikramiyeden yararlanacak olmaları, uzun süredir devam eden mücadelelerinin bir sonucu olarak kabul ediliyor. EYT'liler, uzun yıllar boyunca prim ödedikleri halde emekli olamayan kişiler olarak biliniyorlar ve bu durumun düzeltilmesi için çeşitli platformlarda seslerini duyurmaya çalışıyorlardı. Ramazan Bayramı ikramiyesinin artması ve EYT'lilerin de bu ikramiyeden yararlanacak olmaları, emekliler arasında büyük bir sevinç ve mutluluk yarattı.

Bayram İkramiyesi Nasıl Alınır?

Bayram ikramiyesi, SGK'ya kayıtlı olan ve belirli şartları sağlayan vatandaşlara Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenmektedir. İkramiye ödemesi, çalışanlar için işveren tarafından, emekliler için ise SGK tarafından yapılır.

Bayram ikramiyesi ödemesi için belirli şartlar aranmaktadır. Bu şartlardan ilki, Ramazan veya Kurban bayramına ilişkin tarihlerde hizmet akdi veya iş sözleşmesi ile bir işverene bağlı olarak çalışanların, iş sözleşmeleri sona ermiş olsa bile çalışmaları gerekmektedir.

Bayram ikramiyesi ödemesi, çalışanlar için işveren tarafından, emekliler için ise SGK tarafından yapılır. Emeklilerin ikramiyeleri, emekli aylığı aldıkları banka hesaplarına yatırılırken, çalışanların ikramiyeleri ise işverenleri tarafından nakit olarak verilebileceği gibi banka hesaplarına da yatırılabilir. Bayram ikramiyesi almak için belirli bir başvuru işlemi gerekmemektedir. SGK ve işverenler, hak sahiplerinin ödeme yapılması gerektiği bilgisini ilgili bankalara iletmektedir. İlgili bankalar ise, ödeme tarihinde hak sahiplerinin hesaplarına ikramiyeyi yatırmaktadır.


Önceki ve Sonraki Haberler