Milyonlarca BAĞ-KUR'luya erken emeklilik müjdesi! Prim gün sayısı 1800’e düştü, yaş şartı yok

Milyonlarca BAĞ-KUR'luya erken emeklilik müjdesi! Prim gün sayısı 1800’e düştü, yaş şartı yok

Erken emeklilik müjdesi tam bir milyon kişi için verildi. 1800 gün primle artık erken emekli olmak mümkün. Emeklilikte yaş şartı da yok.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 1 milyon bağ-kurlu çalışana erken emeklilik müjdesi geldi. Özellikle EYT yasası ile emeklilikte 9.000 gün prim sayısı nedeniyle zor günler geçiren bağ-kurlular bu haberle sevinçten havalara uçtu. Çünkü BAĞ-KUR’da emeklilik yaşı düştü. Ayrıca prim gün sayısında da indirim yapıldı. Artık bağ-kurlu esnaf 7200 gün ile emekli olma hakkına sahip olacak. Aynı zamanda bağ-kurlu için EYT'de prim eşitlemesi de geldi. Erken emeklilik son dakika detayları haberimizde…

EYT yasasının geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girmesi ile birlikte milyonlarca vatandaşa emeklilik yolu açılmıştı. Ancak kademeli prim uygulaması nedeniyle birçok kişide emeklilik hayallerini ertelemek zorunda kalmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BAĞ-KUR'LU çalışanların yüzünü güldürecek erken emeklilik müjdesini verdi. Artık 1 milyon bağ-kurlu çalışan SGK'lı çalışanlar gibi 7200 prim gün sayısı ile emekli olma hakkına sahip olacak. Yani küçük esnaf bu yasa sayesinde 5 yıl erken emeklilik hakkını elde edecek. Konu ile ilgili Tüm detayları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı paylaştı. Bağ kuruluya erken emeklilik son dakika gelişmeleri haberimizde…

erken-emeklilik-1.jpg

BAĞ-KUR'LU ESNAFA 5 YILI ERKEN EMEKLİLİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim öncesinde milyonlarca vatandaşa müjdeli haberlerini peş peşe duyurdu. Özellikle son müjde bağ kurulu küçük esnaf için geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamaya göre bağ-kurlu küçük esnaf 5 yıl daha az prim ödeyerek emekli olma hakkına sahip olacak. Yani esnafa 5 yıl erken emeklilik müjdesi verildi. Erken emeklilik kararı Kuaför, manav, bakkal, tesisatçı, pazarcı, marangoz ve terzi gibi küçük esnafı kapsıyor. Ayrıca ilerleyen günlerde isteğe bağlı prim ödemesi yapan Doktor Eczacı avukat gibi meslek gruplarının da kapsam içine alınacağı tahmin ediliyor. Yeni yasa ile birlikte artık esnaflar da SSK'lı çalışanlar gibi 7200 prim gün sayısı ile emekli olma hakkına sahip olacak.

erken-emeklilik-2.jpg

PRİM ÖDEMESİNE 1800 GÜN İNDİRİM YAPILIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı müjdeye göre BAĞ-KUR'LU esnaf için tam 1800 gün prim indirimi yapılıyor. Ayrıca EYT düzenlemesi kapsamında Prime takılan bağ-kurlular içinde yeni bir müjdenin Geleceği tahmin ediliyor. Çünkü EYT yasasında bağ-kurlular için prim gün sayısının 9.000 gün olduğu açıklanmıştı. Bu durumda EYT ile erken emeklilik bekleyen birçok bağ-kurlu Prime takılmış ve emeklilik hakkını elde edememişti. Seçimin hemen ardından hükümetin bu konuda da yeni bir düzenleme yapacağı tahmin ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler