Kamuda Çalışan Mühendislerin Maaş İsyanı! Mühendislerin Talepleri Neler?

Kamuda Çalışan Mühendislerin Maaş İsyanı! Mühendislerin Talepleri Neler?

Kamuda çalışan mühendislerin maaş isyanı gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Milyon dolarlık projelere imza atan kamu mühendislerinin talepleri merak konusu oldu. İşte detaylar…

Kamuda çalışan milyonlarca mühendis maaşlarına zam yapılması talebinde bulundu.

Milyonlarca mühendisin istihdam edildiği kamuda maaşa zam yapılması talebi bulunmaktadır. Bu bağlamda milyon dolarlık projeler imza atan mühendis, mimar ve şehir plancılar maaşlarına zam yapılmasını istedi. Bu bağlamda taleplerin ne olduğu araştırılmaya başlandı.

Kamuda Çalışan Mühendislerin Maaş İsyanı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu işçi maaşlarına zam yapıldığı müjdesini verdi. Yapılan açıklamanın ardından gözler kamuda çalışan mühendislerin maaşlarına zam yapılıp yapılmayacağına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter hesabından yaptığı açıklamada “kamu işçilerimizin ücretlerinde, toplu iş sözleşmesi çerçevesinde, refah payı dahil %45 artışa gidiyoruz. İşçilerimize ve kurumlarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında “prim ödemelerinde, fazla çalışma ve gece çalışma ücretlerinde, gazi, terör mağduru, şehit yakını işçilerimizin çıplak ücretlerinde, giyim ve yemek yardımlarında ek ödeme, sosyal yardım ödemesi, hizmet zammı, tediye dışı ikramiye gün sayısı gibi başlıklarda da farklı oranlarda artışlar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemin menfaatlerini ve vicdanımı bir kenara koymadan hasbi bir değerlendirme yapalım istedim. Bana gelen bilgileri aşmaya gayret ettim. Bu protokolle yaklaşık 700 bin kardeşimizin 2023-2024'te alacağı ücretin çerçevesini belirliyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi çerçevesiyle, refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz, böylece en düşük kamu işçisi ücretini 15 bin liraya çıkıyor. Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz. Gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz. Gece çalışanların ücretlerinin yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70’lik artışa gidiyoruz. Asgari ücret, memur ve emekli zammı için temmuzda enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var. Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Mühendislerin Talepleri Neler?

Kamu işçi maaşlarına yapılan zammın ardından gözler memur maaşlarına yapılacak zamma çevrildi. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan memur maaşları ile ilgili olarak da “Memurlarımız müsterih olsunlar, onların haklarını teslim etmek de bizim boynumuzun borcudur. Temmuz ayı için enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var. Bu konuda yılbaşında gerçekleştirdiğimiz çalışmaların devamını getireceğiz. Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz, kimseyi gördüğünden geri koymayacağız, tam tersine hep daha ileriye taşıyacağız. Ülkemizin bugüne kadar tüm eksiklerini nasıl biz giderdiysek, inşallah bugünkü sıkıntıları çözmek de bize nasip olacak” açıklamasını yaptı.

Kamu mühendisleri de maaşlarına zam yapılması talebinde bulunarak taleplerinin ne olduğu merak konusu oldu. Bu bağlamda kaleme alınan taleplere baktığımız zaman “kamuda bu mesleklere mensup çalışanlara "Teknik Sorumluluk Tazminatı" adı altında diğer meslek gruplarına yapıldığı gibi yeni bir ödeme kaleminin oluşturulması, bu mesleklere mensup çalışanların ek ödemelerinin (dengimiz olan hakim-savcı ve doktorluk gibi meslekler göz önünde bulundurularak)arttırılması, bu mesleklere mensup çalışanların Ek göstergelerinin (en az 6400 olması), Ek gösterge yansıtma oranlarımızın (en az % 195 olması), Özel hizmet tazminat oranlarının (en az %250 olması), aylık tutarların, Yan ödeme oranının, Taban aylık katsayısının, Sözleşme ücretlerinin arttırılması, tüm gelirlerin emekliliğe katkı sağlaması ve bu mesleklere mensup emekli çalışanlar için de ilave emeklilik ödeneği oluşturulması, düzenlemelerinin yapılması gerekmektedir” olduğunu görüyoruz. Genel olarak kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıların talepleri yer aldı. Bu bağlamda yapılacak düzenlemeler milyonlarca kişi tarafından yakından takip edilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler