İş Bankası Genel Müdüründen Önemli Açıklama Geldi! Enflasyon Ne Zaman Tek Haneye İnecek

İş Bankası Genel Müdüründen Önemli Açıklama Geldi! Enflasyon Ne Zaman Tek Haneye İnecek

Seçime az kala İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’ dan önemli açıklamalar geldi. Aran enflasyon ile mücadelenin daha ne kadar değineceğini açıkladı. İşte detaylar…

14 Mayıs 2023 tarihinde hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimlerinin yapılmasına sayılı günler kalmışken İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’ dan önemli açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalar ile enflasyon ile ilgili önemli olarak ne zaman tek haneye inileceği belirtildi. Bu şekilde vatandaşlar açıklamaları araştırmaya başladı.

İş Bankası Genel Müdüründen Önemli Açıklama Geldi!

Küresel ve yurt içi piyasalarda yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam etmektedir. Dolayısı ile hayat pahalılığı bugün hemen hemen her sektörde kendini göstermektedir. Gıda, giyim, enerji ve daha birçok alanda bu pahalılığın kendini gösterdiğini ifade edebiliriz. Bu bağlamda önümüzdeki günlerde enflasyonun bilhassa ülkemizde tek haneye ne zaman ineceği merak konusu oldu.

Uluslararası ekonomik sistemi düşündüğümüz zaman birbirine entegre bir yapının ve karşılıklı bağımlılık teorisinin olduğunu belirtebiliriz. Dolayısı ile küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin yurt içi piyasaları etkilediğini ifade edebiliriz. Bu bağlamda yaşanan gelişmelerin yakından takip edilip analiz edilmesi gerekmektedir.

Enflasyon Ne Zaman Tek Haneye İnecek!

Yüksek enflasyon rakamlarından kaynaklı vatandaşlar enflasyonun ne zaman tek haneye düşeceği merak konusu oldu. Konu ile ilgi olarak İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran önemli açıklamalarda bulundu. Aran enflasyon ile ilgili olarak da bilgilendirme yaptı. Bilhassa “krediye erişemiyoruz” eleştirisi yapan iş dünyasına da Aran, “Korktuğum gibi oldu. İnmiş olan faiz oranlarının piyasada artık bir karşılığı maalesef yok” ifadelerini kullandı.

Verimliliği arttırarak israfın kalktığı durumda, üretimde katma değerin oluşmasında ve paranın doğru yerde kullanılması durumunda ekonomik olarak çözülmeyecek hiçbir problemin olmadığını ifade eden İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, “Bunu başardığımız zaman 10 ile 20 arasında bir bantta enflasyonu görürüz. Enflasyon 5 yıldan önce tek haneye inmez. Tek haneye indirirsiniz ama her şeyin kafasını gözünü yararak indirirsiniz. İşsizlik yüzde 20’ye vurur. Genç işsizlik yüzde 40’a vurur. Ekono­mide bir durgunluk olur. Enflasyon iner... Öncelik enflasyonun inmesi değil sürdürülebilir kalkınma olmalı” dedi.
İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, sözlerine “Enflasyon 5 yıldan önce sağlıklı olarak tek haneye inmez. Beş yıldan önce sağlıklı olarak enflasyon neden tekrar inmez? Çünkü o fırsatı biraz ka­çırdık. Bunu enflasyonda yüzde 19’u konuşuyor olsaydık başka şeyler söylerdim ama yüzde 85’e çıkmış. Şimdi yüzde 43’e inecek olan bir enflasyonun başarısıy­la övünürken, bunları konuşun­ca işler gittikçe zorlaşıyor. Bir de yüzde 40-50 bandındaki enflas­yonun yapışkanlık etkisi oluştu. En az 2-3 yıl ben bu yüzde 40- 50 bandındaki enflasyonun de­vam etmesinden endişe ediyo­rum. Çünkü hiçbir politika hele de bir sene sonra başka bir seçi­mi düşünen hiçbir iktidar, enf­lasyonla o kadar kararlı mücade­le edemez. O yüzden bu enflas­yonla biraz yaşamak durumunda kalacağız” şeklinde devam etti. Ayrıca Aran, krediye erişilememe eleştirisine karşı “Korktuğum gibi oldu. İnmiş olan faiz oranlarının piyasada artık bir karşılığı maalesef yok. Evet; politika faizi 8.5’e indi ama ne kredide ne mevduatta karşılığı var. Kredide karşılığı var denebilir. Çünkü bu politika faizine bir şekilde çıpalanmış bir kredi politikası izleniyor. Bunun 1.4 katı, 1.8 aralığında kredi vermezseniz bu durumda ceza ödemeniz gerekiyor” şeklinde konuştu.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’ ın yaptığı bu açıklamalar oldukça önem arz etmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler