Hesabınızda paranız olabilir! T.C. kimlikle PTT’ye giden alıyor!

Hesabınızda paranız olabilir! T.C. kimlikle PTT’ye giden alıyor!

Hesabınızda paranız olabilir! T.C. kimlik ile PTT’den çekilecek. İşte PTT’den yatan ödeme hakkındaki detaylar haberimizde yer alıyor.

Vatandaşların son günlerde en fazla araştırdığı konulardan birisi “Evde bakım maaşları yattı mı?” sorusu oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın başvuranlara yatırdığı ödemeler için hesapların kontrol edilmesi gerekiyor. 2023 yılında zamlı olarak yatan evde bakım aylıkları hesaplara geçmeye başladı. Peki, kimler evde bakım maaşı alıyor? Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır? Mayıs ayı evde bakım maaşları yattı mı? İşte evde bakım maaşlarına yönelik detaylar...

MAYIS AYI EVDE BAKIM MAAŞLARI YATTI MI?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan evde bakım maaşı ödemeleri için vatandaşlar arama motorlarını aşındırıyor. Mevcut olarak evde bakım aylığından yararlanan ve yararlanmak isteyen kişilerin son günlerde en çok aradığı konuya dair açıklama geldi.

evde-bakim-maasi-mayis-2023-yatti-mi.jpg

Evde bakım aylığı alan kişiler için ödeme günlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Mayıs ayında da daha önceki aylarda olduğu gibi ödemeler 15’inde hesaplara geçmeye başladı. Ancak PTT’ye giden ve ödemesini niye alamadığını merak eden bazı vatandaşlar ödemelerini merak ediyor. Mayıs ayı evde bakım aylığı ödemeleri ay sonuna kadar sürecek. İl il yatma tarihi farklılık gösteren evde bakım maaşları 31 Mayıs 2023 tarihine kadar hesaplarda olacak. Peki, evde bakım maaşı sorgulama nasıl yapılır?

EVDE BAKIM MAAŞLARI YATTI MI?

Evde bakım maaşlarının yatıp yatmadığını merak eden vatandaşlar e-Devlet üzerinden sorgulama işlemi yapabilmektedir. E-Devlet sistemine girdikten sonra arama kısmından “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazarak ödemelerini görebilmektedirler. Bunun için hak sahibi kendi T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapmalıdır. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkinden kolayca kontrol edilebilmektedir.

Evde bakım maaşı almak için engelli ve yardıma muhtaç yaşlıların e-Devlet üzerinden başvurabildiği maaş ödemesi ayrıca Ziraat Bankası’ndan da yatabilmektedir. Ödemelerini Ziraat Bankası’ndan alan vatandaşlar sorgulamalarını 4747’ye BAKIYE yazıp göndererek de yapabilmektedir.

evde-bakim-maasi-nedir-nasil-basvurulur.jpg

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR YATIYOR?

Evde bakım maaşı miktarı 2022 senesinde 3 bin 336 TL yatarken, şimdiyse 1.000 TL zamlanarak 4 bin 336 TL tutarında hesaplara geçmeye başladı. Gelen maaş zamlarıyla birlikte birçok sosyal yardım ödemesinde olduğu gibi evde bakım aylıkları da güncellendi.

Önceki ve Sonraki Haberler