FED Nedir? Açılımı, Tarihçesi Nedir? Çalışma Şekli Nasıldır?

FED Nedir? Açılımı, Tarihçesi Nedir? Çalışma Şekli Nasıldır?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası olarak bilinen FED, belirli dönemlerde toplantı düzenleyerek toplantının ardından faiz kararlarını açıklar.

Ülkemiz de dâhil olmak üzere birçok küresel para piyasaları FED tarafından alınan kararlardan etkilenir. Özellikle faiz kararlarının günlerde birçok kişi tarafından FED nedir? Fed ’in açılımı ve çalışma şekli nedir? Hakkında araştırma yapılır. Merak edilen konular hakkında sizler için araştırma yaptık. İşte FED olarak merak edilenler…

FED Açılımı

FED, 23 Aralık 1913 tarihinde kurulan Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankasıdır. Açılımı ise Federal Reserve’dir. Zaman içerisinde görev ve sorumlulukları genişletilen ve yapısında değişiklikler yapılan kuruluşun merkezi Washington’dur. Verilen talimat ile basılmış olan Amerikan dolarının dağıtım yetkisi elinde bulunur. ABD Kongresi tarafından tanınan üç temel hedef ile faaliyetlerini yürütür. İstihdamı üst düzeye çıkarma, fiyatlarda istikrar ve uzun vadeli faiz oranlarını azaltmadır.

FED ’in Tarihçesi

Aldığı kararlar ile ülkemizi ve tüm küresel piyasaları etkileyen ABD Merkez Bankası kısa adı ile FED ‘in tarihçesi bankacılık felaketlerin önlenmesi amacı ile 23 Aralık 1923 yılına tarihinde başladı. Küreselleşme ile birlikte özellikle 2000 yıllarda ekonomi daha fazla konuşulmaya başladı. , devalüasyon gibi terimlerin fazlaca duyulduğu bu dönemlerde ülkemizde yaşanan kriz ve dönem dönem türü ve yeri değişen ekonomik krizlerde adından sıkça duyulan bir terim olarak ön plana çıktı. ABD Merkez Bankası olarak bilinen FED oldukça fazla duyulan bir terim olarak ortaya çıktı.

FED’in Çalışma Şekli Nasıldır?

Federal Rezerv Sistemi olarak adlandırılan, Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankasıdır. Kendine has Çalışma şekli bulunur. ABD ekonomisini ve kamu çıkarlarını ön planda tutan bir işleyişe sahip beş temel işlevi mevcuttur.

ABD ekonomisinde maksimum istihdamı sağlama, istikrarlı fiyat politikaları yürütme,

Finansal sistemin istikrarını teşvik etme sistematik riskleri en aza indirme

Bireysel finansal kurumların güvenlilik ve sağlamlığını teşvik etme

Bankacılık sistemine, ABD hükümetine dolarlı işlemleri ve ödemelerini kolaylaştırma

Tüketici odaklı denetim ve incelemenin yanı sıra tüketici sorunlarını araştırma yolu ile tüketicinin korunması

Önceki ve Sonraki Haberler