EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan Doğal Gaz Açıklaması! Usul ve Esas Belirlendi

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan Doğal Gaz Açıklaması! Usul ve Esas Belirlendi

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK), başkanı Mustafa Yılmaz’ dan doğal gaz açıklaması geldi. Yapılan açıklama ile doğal gaza ilişkin detaylar belirlendi. İşte detaylar…

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğal gaz indirimi ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaların ardından indirim detayları merak konusu oldu. Konu ile ilgili olarak EPDK başkanının yaptığı açıklama araştırılmaya başlandı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan Doğal Gaz Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihin en büyük doğal gaz keşfinin Karadeniz’ de gerçekleşmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkelerin ortaya koydukları vizyonların hayata geçebilmesi, enerji sektöründeki istikrarla orantılıdır. Dünyada son bir asırdır yaşanan hiçbir karmaşa, savaş, kaos, çatışma, çekişme yoktur ki gerisinde öyle veya böyle enerji hesabı yatmasın. Petrol ve doğalgaz sahalarının kontrolü ve güvenliği için yeri geldiğinde milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı vahşi bir düzen kurulmuştur. Bir damla petrolü, oluk oluk akan insan kanından daha değerli gören bu gayri insani düzen hala hükümranlığını sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

Ülkelerin bağımsızlığı ve egemenliği konusunda enerjinin bağımsızlığı oldukça önem arz etmektedir. Dolayısı ile enerjinin arz güvenliği oldukça önemlidir. Enerji bağımlılığı ülke ekonomisi açısından ve güvenliği bakımından hayatidir. Bu bağlamda doğal gaz keşfinin oldukça önemli olduğunu ifade edebiliriz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fatih sondaj gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna-1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda” ifade edildi. Devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna-1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda” dedi.

Usul ve Esas Belirlendi!

Fosil enerji kaynakları çevre ve insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Orta doğu ülkeleri fosil enerji kaynakları bakımından oldukça zenginler ancak bu enerji kaynakları hem tükenebilir hem iklim değişikliğine sebep olduğundan ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmişlerdir.

Yenilenebilir enerji kaynakları hem sürdürülebilir hem tükenmez hem de çevre ve insan sağlığı açsından önem arz etmektedir. Bu bağlamda Avrupa ülkeleri gibi enerjide dışa bağımlı olanlar için yenilenebilir enerji kaynakları hem enerji arz güvenliği için hem dışa bağımlılığı azaltmak açısından hem de iklim değişikliği ile mücadele için oldukça önemlidir diyebiliriz. Günümüz küresel problemlerinin başında iklim krizi bulunmaktadır. Bu bağlamda fosil enerji kaynaklarının kullanımı hem tükenebilir kaynaklar olduğundan hem de çevre sağlığı açısından zararlı olduğundan ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmişlerdir.

Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı olan ülkelerin enerji arz güvenliği ve dışa bağımlılığı azaltmaları açısından yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Bilhassa teknolojinin hızla geliştiği günümüzde bulutlu günlerde bile güneş enerjisinden verim alınabiliyor. Dolayısı ile yaşadığımız teknolojik çağın gereklilikleri bakımından yaşanan gelişmelerin de yakından takip edilmesi gerekmektedir.
Günümüz enerji kaynaklarını düşündüğümüz zaman güneş, rüzgar, dalga ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının bilhassa çevre ve insan sağlığı üzerinde fosil enerji kaynakları gibi olumsuz etki değil aksine olumlu etki bırakmaktadır. Bu açıdan da yenilenebilir enerji kaynaklarının önem arz ettiğini ifade edebiliriz. Tabi bu enerji kaynaklarına geçiş öyle sanıldığı gibi kolay da olmuyor dolayısı ile bu süreçte geçiş kaynağı olarak doğal gazın önem arz ettiğini belirtebiliriz.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Bedava doğal gaz ve akabinde yapılacak indirim ile ilgili vatandaşlarımızın herhangi bir tereddüdü olmasın. Usul ve esasları belirledik. Dağıtım şirketleri ile görüştük gerekli yazıyı gönderdik. Kesinlikle hiçbir tüketicimizin hakkı zayi olmayacak. Tahsil edilen faturalar varsa iptal edilecek ve vatandaşlarımıza iade edilecek. Ön ödemeli sayaç kullanıcıları da uygulamadan yararlanacak. Bir aylık tüketimi tespit edilecek ve akabindeki ay o miktarda doğal gaz vatandaşımızın kartına ücretsiz yüklenecek” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler