Ehliyet sahiplerine SON uyarı! Ceza kesilecek!

Ehliyet sahiplerine SON uyarı! Ceza kesilecek!

Ehliyet sahipleri için önemli bir uyarı yapıldı! Belirtilen tarihten önce yapılmazsa cezası var. İşte ehliyet sahipleri için gelen önemli uyarının ayrıntıları haberimizde...

Ehliyeti olan tüm vatandaşlar için özellikle de belli bir kesim için önemli bir uyarı geldi. Uyarıyı dikkate almayan ve belirtilen tarihe kadar işlemlerini gerçekleştirmeyen vatandaşlara ise ceza kesilecek. Bu kapsamda özellikle 1 Ocak 2016 senesinden önce ehliyetini almış vatandaşların uyarıyı dikkate alması gerekmektedir.

1 Ocak 2016 tarihinden önce yürürlüğe konan kararda eski tip ehliyetlerin yerini yeni tip ehliyetler aldı. İlk etapta ise ehliyeti olan vatandaşlara yeni tip ehliyetlerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar yenilenmesi için süre verildi. 2023 tarihine kadar ehliyet yenileme işlemlerini henüz tamamlamamış çok sayıda vatandaş var. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü buna dair uyarı yaptı ve ehliyetlerin 2024 Aralık ayına kadar yenilenmemesi durumunda kullanılamayıp geçersiz sayılacağını belirtti.

ehliyet-yenileme-randevu-nasil-alinir.jpg

EHLİYET YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Yeni tip ehliyet almak için başvuru işlemleri ALO 199’u arayarak, ALO 199’un mobil uygulaması üzerinden ya da nvi.gov.tr internet sitesine girerek öncelikle randevu alınması gerekmektedir. Randevunun alınmasından sonra nüfus müdürlükleri aracılığı ile işlemler gerçekleştirilmektedir. Peki, ehliyet yenileme işlemi için gerekli belgeler neler?

EHLİYET YENİLEME İŞLEMİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Ehliyet yenileme işlemini gerçekleştirecek olan vatandaşların sağlık raporu, kimliği ve nüfus cüzdanı ile son 6 ayda çekilmiş olan bir adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Sağlık raporunda bulunmuyorsa kan grubu kartı da bulunmalıdır. Sürücü belgesine dair kağıda ek olarak yeni ehliyet için belirlenen harç ücretinin yatırılması gerekmektedir. Ücret bilgilerine dair randevu.nvi.gov.tr üzerinden bilgi alınabilmektedir.

YAPMAYAN CEZA ÖDEYECEK

2023 yılında gerçekleştirilecek kimlik yenileme işlemlerinde değiştirme ya da doğum sebebi ile yapılacak işlemler 83 TL’dir. Ehliyetin kaybedilmesi sebebiyle kimlik kartı içinse 166 TL ödenmektedir.

ehliyet-yenileme-ucretleri-ne-kadar-2023.jpg

EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ HANGİ BANKALARA ÖDENİR?

Ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirecek olan vatandaşlar Aktif Bank, Akbank, Şekerbank, ING Bank, Vakıfbank, Kuveyt Türk, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, PTT Bank, Denizbank ve Garanti Bankası üzerinden ödemeleri yatırmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler