Başvurular başladı! Kira yardımı almak isteyen o adresten

Başvurular başladı! Kira yardımı almak isteyen o adresten

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu kira yardımı başvuruları başlıyor. Tarih belli. İşte devlet kira yardımına dair detaylar haberimizde...

Pandeminin ardından enflasyondaki artış hızlı bir şekilde karşılandı. Bu da her alanda yüzde yüzü aşkın zamları getirdi. Büyükşehirler için özellikle kiralar cep yakar duruma geldi. Ankara gibi büyük bir şehirde ortalama bir semtte 800 TL’ye 2021 sonlarında oturan vatandaşlar Şimdi 8 bin TL’den aşağıya ev bulamıyor. Bu da dolayısıyla asgari ücretle geçinen, emekli maaşı ile ay sonunu getirmeye çalışan milyonlarca sabit gelirli olan memur için de zorlayıcı oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son zamanlarda verdiği güzel haberler ile gündemde. Yapılacak olan Temmuz ara zammı konusunda emekliye, asgari ücretliye ve memurlar ile memur emeklilerine de güzel haberler verdi. Kira yardımı noktasında ise belli bir kesimi mutlu etti. Peki, kira yardımı kimlere yapılacak? Kira yardımı alma şartları neler? Devlet kira yardımı ne kadar?

2023-memur-kira-yardimi-ne-zaman.jpg

KİRA YARDIMI KİMLERE YAPILACAK?

Kira yardımına ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, orantısız kira artışları sebebiyle yasal düzenleme konduğunu belirtti. Diğer yandan büyükşehirlerde ikamet eden memurlar içinse il ve ilçeye göre kira yardımı sunulacağını söyledi. Memurlar için yapılacak olan kira yardımında büyükşehirler için miktar yüksek olurken, küçük şehirlerde daha az olacak. Evlerin piyasa değerlerine göre il ve ilçelerdeki memurlar için yatırılacak olan kira yardımının miktarı da memurun kademesine göre farklılık gösterecek.

MEMUR KİRA YARDIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

İl ve ilçelerdeki evlerin değerine göre yapılacak olan kira yardımı ödemelerinin seçimin ardından gündeme tekrar getirileceği öğrenildi. Seçimin sonuçlanmasından sonra yasal düzenlemeler sonuçlandırılacak. Buna göre memurlara kademelerine göre yapılacak olan kira ödemeleri maaş hesaplarına artı olarak eklenecek.

2023-memur-kira-yardimi.jpg

MEMUR KİRA YARDIMI NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk olarak haberini verdiği kira yardımı ödemelerine dair yasal düzenlemeler henüz gerçekleşmedi. Kesin kira yardımı miktarlarının seçimden sonra düzenlemenin hazırlanması ile gerçekleşmesi bekleniyor. Şu an için memur kira yardımında iki faktörün etkili olacağı öğrenildi. Birincisi il ve ilçedeki kira değerleri, ikincisi ise memurun derece ve kademesi.

Önceki ve Sonraki Haberler