Altın’da Son Dakika Açıklaması! Yeni Rekor Mu Geliyor?

Altın’da Son Dakika Açıklaması! Yeni Rekor Mu Geliyor?

Gram altın fiyatları bu yıl rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. FED’ in mayıs ayı politika faizini açıklaması ile birlikte ons ve gram altın yine rekor kırdı. Gram altın fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu oldu. İşte detaylar…

Yeni yıldan bu yana gram altın fiyatları tarihi rekorlar kırmaya devam ediyor. Bu bağlamda altın yatırımcısı ve altın borcu olan kişiler gram altın fiyatlarını yakından takip ediyor. Konu ile ilgili olarak Altın Uzmanı İslam Memiş yeni rekor gelip gelmeyeceği ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamanın detayları araştırılmaya başlandı.

Altın’da Son Dakika Açıklaması!

Küresel piyasalarda yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam etmektedir. Aynı zamanda yurt içi piyasalarda da bu etkinin görüldüğünü ifade edebiliriz. Uluslararası sistemi göz önünde bulundurduğumuz zaman dünyanın öbür ucunda yaşanan en ufak bir olayın dünyanın bu ucundakini etkilediğini görüyoruz. Dolayısı ile küresel piyasalarda yaşanan enflasyonun etkileri gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkeleri etkilediğini ifade edebiliriz.
Yatırımcıların çoğu küresel ve yurt içi piyasalarda yaşanan gelişmeleri yakından takip etmesi gerekmektedir. Çünkü yatırım aracının nasıl seyir izleyeceği yönünde tahmin edilebilir olması açısından önemlidir. Öte taraftan altın borcu olan kişilerin de bu fiyat artışından endişe duyduğunu ifade edebiliriz.

Yeni Rekor Mu Geliyor?

Piyasaların merakla beklediği mayıs ayı FED kararı açıklandı. Bu bağlamda FED mayıs ayı politika faizinde 25 baz puanlık faiz artışına gitti. Piyasaların beklentisi doğrultusunda gerçekleşen bu faiz artışı altın üzerinde olumsuz etki bırakmazken FED Başkanı Powell’ ın açıklamalarının etkilediğini ifade edebiliriz. Dolayısı ile FED Powell’ ın faiz kararından sonra yaptığı açıklamaların önemli detaylar içerdiğini belirtebiliriz. Powell yaptığı açıklamalar ile şahin politikalarından güvercin politikalarına geçişin sinyalini verdiğini belirtebiliriz. Piyasalar bundan sonra faiz artırımının olmayacağı yönünde beklenti içine girse de Powell, haziran toplantısı için alınacak faiz kararının ekonomik gelişmeler ışığında belirleneceğini bildirdi ve gerektiği noktada faiz artırımının da yapılacağını ifade etti. Powell, “enflasyon yüksek kalırsa faizleri düşürmeyeceğiz” dedi.

Rekor üstüne rekor kıran gram altın fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu oldu. Vatandaşlar bilhassa altın yatırımcısı ve altın borcu olan kişiler gram altın fiyatının nasıl. Bir seyir izleyeceği araştırılmaya devam ediliyor. Konu ile ilgili olarak Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ in değerlendirmesinde, “Dilediğimiz zaman piyasaları etkileriz mantığıyla sözlü müdahalesine devam edecek.(Fed) Ancak çok yakında bir mortgage krizi patlayacak. Bir bankacılık krizine karşı, enflasyona karşı Fed’in yapabileceği bir şey yok. Sadece Türkiye’yi kast etmiyorum, tüm dünyada rakamlar ortada, gerçekler ortada. Dünya ekonomileri iyi bir yere gitmiyor. Özellikle Çin-Tayvan arasındaki gerilim benim için önemli. Kafkaslardan gelen veri akışı da benim için önemli” ifadelerini kullandı.

Güvenli liman olarak tanımlanan altın fiyatları ocak ayından bu yana tarihi rekorlar kırmaya devam ediyor. Sürekli bir artış içerisinde olan altının yıl içerisinde nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu oldu. Dolayısı ile vatandaşlar küresel piyasalarda yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek bir öngörüde bulunabiliyor.

Uluslararası sistemi düşündüğümüz zaman bireyler, şirketler, devletler ve daha birçok faktörün etkili faktör olduğunu ifade edebiliriz. Dolayısı ile çok faktörlü bir sistemde piyasaların iyi analiz yapması gerekmektedir. Bu bağlamda yaşanan en ufak gelişmenin de önem arz ettiğini vurgulamak gerek. Bu ithalat, ihracat, istihdam oranlar, enflasyon verileri gibi daha birçok etkenin olduğunu ifade edebiliriz.

Önceki ve Sonraki Haberler