Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı DUYURDU: PTT üzerinde çocuklara 7.200 TL destek verilecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı DUYURDU: PTT üzerinde çocuklara 7.200 TL destek verilecek!

PTT’den gençlere karşılıksız destek yatıyor. 7 bin 200 TL’den yararlanmak isteyenler için şartlar açıklandı. İşte gençlere karşılıksız devlet desteğinin detayları haberimizde…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2024 yılında gündemi yoğun. Vatandaşlara hemen her konuda nakdi destekler yatmaya devam ederken yeni sosyal yardımlar açıklanıyor. Yaşlılara, engellilere, evde bakım sağlayanlara, çocuğu olan ailelere, eğitim gören çocuklara ve şimdi de gençlere devletten sosyal yardım ödemesi yatıyor. Peki, kimler sosyal yardımlardan yararlanabiliyor? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımı ne kadar? Gençlere sosyal yardım ne kadar yatıyor? Gençlere devlet desteği şartları neler? Gençlere sosyal yardım başvurusu nasıl yapılıyor? İşte devletten gençlere sosyal yardım detayları haberimizde…

AİLE BAKANLIĞI’NDAN GENÇLERE SOSYAL DESTEK

Gençlere yönelik sağlanan sosyal yardım ödemeleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanıyor. Nakdi destek ödemelerinden yararlanmak isteyen vatandaşlara hemen her alanda sosyal yardım sağlanıyor. Gıda, eşya, fatura, barınma, bakım – onarım, afet, hastalık, engellilik, yaşlılık ve çeşitli birçok alanda para yardımı yapılıyor. Şimdiyse o şartı taşıyan gençlere sosyal yardım ödemesi hesaplara aktarılacak.

GENÇLERE DEVLET DESTEĞİ BAŞVURUSU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın vatandaşlara sağladığı desteklerden birisi de gençlere yönelik yapılıyor. Çocuklar ve gençler için yatırılan 7 bin 200 TL nakdi yardım için başvurular kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Devlet desteği başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet platformu üzerinden başvuru yapıyor. Ayrıca ikamet adresine bağlı SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı) bizzat yapılan başvuruları kabul ediyor. Bunun için T.C. kimlik, ehliyet ya da pasaport ile müracaat edilmesi yeterli bulunuyor.

ÇOCUK VE GENÇLERE SOSYAL YARDIM ŞARTLARI

Çocuk ve gençlere yönelik sağlanan sosyal yardım ödemesi aylık 600 TL’den hesaplanıyor. 2 ayda bir hesaplara yatırılan sosyal yardım 1.200 TL olarak çekiliyor. Yıllık sosyal yardım ödemesi ise toplamda 7 bin 200 TL olarak yatırılmış oluyor. 7 bin 200 TL sosyal yardımdan yararlanmak içinse tek bir şart gerekiyor. Bu şartı taşıyan çocuk ve gençlerin tümü müracaat ederek devlet desteğinden faydalanabiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öksüz ve yetim yardımı kapsamında yapılan ödemelerden yararlanmak için başvuru yapanlar ödemelerini PTT şubelerinden alıyor. PTT şubelerinden alınan öksüz ve yetim yardımı annenin vefatı halinde babaya, babanın vefatı halinde anneye, hem anne hem de babanın vefat etmesi halinde ise çocuklara ödeniyor. Anne ya da babasını veya her iki ebeveynini kaybedenler öksüz ve yetim yardımı ödemelerinden yararlanıyor.