Aile Bakanlığı kadınların yüzünü güldürdü! Aylık 1000 TL verilecek

Aile Bakanlığı kadınların yüzünü güldürdü! Aylık 1000 TL verilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadınlara özel her ay maaş veriliyor. Peki, kimler bu maaştan faydalanabilir ve maaşın bağlanma şartları nelerdir?

Maaştan faydalanmak isteyen kişilerin merak ederek araştırdığı sorunun yanıtı siz değerli okurlarımız için haberimizde yer alıyor. İşte o detaylar ve daha fazlası siz değerli okurlarımız için haberimizde yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kadınlara özel olarak hazırladığı destek kampanyasından detayları nelerdir? Bu destekten kimler kullanabilir? Merak edilen sorunun yanıtı siz değerli okurlarımız için haberimizin devamında yer alıyor. İşte o detaylar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımları ile alakalı olarak güncel gelişmeler yaşanıyor. Aile Bakanlığı kadınlara özel olarak çeşitli sosyal yardım programları ile ödemeler yapıyor. Bu ödemelerden faydalanan kadınlar bütçelerine destek olarak geçim standartlarını az da olsa iyileştirebiliyorlar. Peki, hangi kadınlar Aile Bakanlığı'na başvuru yaparak başvurularının onaylanması durumunda maaştan faydalanabiliyorlar. İşte merak edilen o başvurunun detayları.

Kadınlara Nakit Destek!

Aile Bakanlığı'nın sosyal yardımlarda ana odak noktalarından birisi de kadınlar oluyor. Özellikle de eşi vefat eden kadınların geçim sıkıntısı yaşamalarının önlenmesi amacıyla eşi olmayan kadınlara maaş bağlanıyor. Bu fırsattan faydalanabilmek için bir kadının sosyal güvencesinin olmaması ve son resmi nikahlı eşini kaybetmiş olması gerekiyor. Bu şartların sağlanması durumunda başvuru yapmak koşulu ile kadınlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maaş bağlanıyor.

Ne Kadar Aylık Bağlanılıyor?

Eşi vefat eden kadınlar için yapılan sosyal yardım ödemesinin ne kadar olduğu da merak ederek araştırılıyor. Eşini vefat eden ve varsa çocukları olan kadınların geçimlerinin desteklenmesi için verilen bu sosyal yardım aylık bin TL olarak belirlendi. Kadınlar bu sosyal yardımı almaya hak kazandıklarında her ay ödeme alamıyorlar ancak aylık bin TL olarak hesaplanan bu sosyal yardım kadınlara iki ayda bir olmak üzere 2 bin TL şeklinde ödeniyor. Bu sosyal yardımı alan kadınlara bir yıl içerisinde toplam 12 bin TL ödeme yapılıyor.

Hangi Şartlarda Maaş Kesiliyor?

Kadınlara bağlanan bu maaş bazı durumlarda kesilerek bir daha ödenmiyor. Maaş hangi durumlarda kesiliyor? Bu konuda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ilgili birimleri tarafından düzenli olarak incelemeler yürütülüyor. Yardımdan faydalanan kadın sigortalı bir işe girmesi durumunda bu sosyal yardımı alma hakkını kaybediyor. Bu durum tespit edilince ilgili ödeme kesilerek daha yapılmıyor. Bu sosyal yardımın kesilmesine dair bir başka şart daha bulunuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşi vefat ettiği için ödeme alan kadının bir başka kişi ile resmi nikahlı olarak evlenmesi. Bu durumda da verilen sosyal yardım kesilerek daha ödeme yapılmıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımları arasında kadınlar için başka sosyal yardımlar da bulunuyor. Bu sosyal yardımların şartlarını yerine getirenler yapılan ödemeleri alma hakkını elde ediyorlar.

Önceki ve Sonraki Haberler