Son Dakika: BM Genel Kurulu'nda Kudüs tasarısı kabul edildi

Son Dakika: BM Genel Kurulu'nda Kudüs tasarısı kabul edildi

Son Dakika: BM Genel Kurulu'nda Kudüs tasarısı kabul edildi

Son Dakika: BM Genel Kurulu'nda Kudüs tasarısı kabul edildi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Türkiye ve Yemen'in Kudüs ile ilgili tasarısı ABD'nin tüm tehditlerine rağmen kabul edildi.

KRİTİK OYLAMANIN SONUCU

Türkiye'nin girişimiyle hazırlanan karar tasarısı kabul edildi.

Oylamada 128 kabul, 9 ret ve 35 çekimser oy kullanıldı.

ABD VE İSRAİL'İN YANINDA YER ALAN DEVLETLER

Kritik Oylamada; ABD, İsrail, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Micronezya, Nauru, Togo, Palau ret oyu verdi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU SÖZ ALDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve Trump’ın Kudüs kararını eleştiren Kudüs'ün statüsüne ilişkin karar tasarısının görüşüldüğü oturumda konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, “Buraya daha önce defalarca geldik ve Filistinlilerin hepimiz gibi yaşamaya hakkı olduğunu söyledik” ifadelerini kullanarak, “Onların da özgür ve güven içerisinde olma hakları var. Müreffeh bir hayat yaşama hakları var.” dedi.

1967 sınırlarına göre Doğu Kudüs’ün Başkentleri olması ve Filistin’in kendi sınırları olma hakkı olduğuna dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, “Bu ana parameter ve kalıcı bir barışın sağlanması için tek umuttur.” değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu;

“Yasa dışı işgal devam ediyor ve Filistinliler en basit haklarını dahi alamıyorlar. Filistinliler sistematik şiddet ve ayrımlığına maruz kalıyor. Bugün kullanılacak oy bize Filistinlilerin yalnız olmadığını göstermesi açısından önemlidir. Bugünkü oylama Filistin davasının hala bizim davamız olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Bu bağlamda, bugün adalet ve barış için sesimizi yükselteceğiz. Bugün, üç ilahi din için de kutsal sayılan Kudüs için sesimizi yükselteceğiz. Bugün farklı etnik grupların ve dinlerin bir arada yaşayabileceğini göstereceğiz.”

“Bu toplantı öncesinde bir BM üyesi bir ülke diğer bütün BM üyelerini tehdit etti. Hepimizin hayır oyu kullanması istendi ya da sonuçlarına katlanmamız söylendi. Bazıları ise gelişme yardımlarının kesilmesiyle tehdit edildi. Bu kabul edilemez. Bu tehdittir ve bu grup buna boyun eğmeyecektir. Oy kullanacak ülkelerin oylarının satın alınabileceğini düşünmek ahlaki değildir. Ya da şöyle söyleyeyim, biz korkmadık! Sen güçlü olabilirsin ama bu seni haklı yapmaz.”

Çavuşoğlu konuşmasını, “Türkiye asla Kudüs’ü yalnız bırakmayacaktır. Filistin halkı asla yalnız kalmayacaktır. Dünya beşten büyüktür.” şeklinde tamamladı.

 

 

Kudüs tasarısı kabul edildi BM'de Kudüs tasarısı kabul edildi Kudüs tasarısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit olan Mehmetçiklerimizin kimlikleri belli olmaya başladı
Şehit olan Mehmetçiklerimizin kimlikleri belli olmaya başladı
Fransa Cumhurbaşkanı Macron Esed rejimini kınayan açıklama yaptı
Fransa Cumhurbaşkanı Macron Esed rejimini kınayan açıklama yaptı